Контроль за станом організму спортсменів

Рівень тренованості спортсмена оцінюють за вмістом концентрації молочної кислоти в крові. Про високий рівень тренованості свідчать:

1) незначне накопичення лактату, що пов'язане зі збільшенням долі аеробного енергозабезпечення;

2) збільшення накопичення лактату при виконанні граничної роботи, що пов'язане зі збільшенням ємності гліколізу;

3) підвищення потужності роботи, під час якої різко зростає рівень лактату в крові у тренованих осіб у порівнянні з нетренованими;

4) незначний ріст вмісту лактату в крові при збільшенні потужності роботи, що пояснюється вдосконаленням анаеробних процесів і економічністю енерговитрат організму;

5) підвищення швидкості утилізації лактату в період відновлення після фізичних навантажень.

Втома. Втома, викликана фізичними навантаженнями максимальної та субмаксимальної потужності, взаємопов'язана з виснаженням запасів енергетичних субстратів (АТФ, КрФ, глікогену) у тканинах та накопиченням продуктів їхнього обміну в крові (креатину, лактату, неорганічних фосфатів), тому і контролюється за цими показниками. При виконанні тривалої напруженої роботи розвиток утоми виявляють за підвищенням рівня сечовини в крові після закінчення роботи, за змінами компонентів імунної системи крові, а також за зниженням вмісту гормонів у крові та сечі.

Відновлення організму пов'язане з поновленням кількості затрачених під час роботи енергетичних субстратів та інших сполук. Відновлення організму та швидкість обмінних процесів відбуваються неодночасно. Тому знання часу відновлення різних енергетичних субстратів відіграє велику роль у правильній побудові тренувального процесу. Зі всіх показників процесу відновлення найбільш інформативними є визначення швидкості утилізації лактату під час відпочинку й підвищення вмісту жирних кислот і кетонових тіл у крові. Однак найбільш цінним є визначення сечовини. При роботі м'язів посилюється катаболізм тканинних білків, що призводить до підвищення рівня сечовини в крові, тому нормалізація її вмісту в крові свідчить про відновлення синтезу білків у м'язах, а отже, і відновлення сил організму.