Польоти літаків і вертольотів в умовах обмерзання

Ефективність застосовуваних на сучасних ПС систем захисту від обмерзання досить висока. Політ в зоні обмерзання літаків і вертольотів із працюючими системами захисту від обмерзання складності, як правило, для екіпажа не являє і помітного погіршення літних якостей ПС не спостерігається. Разом з тим при польотах в умовах обмерзання існують особливості, які екіпажам ПС варто знати/

Одне з основних умов забезпечення безпеки польотів ПС в умовах обмерзання – своєчасне включення його системи захисту від обмерзання. У випадку спізнілого її включення на частинах крила, що обігріваються, і оперення від стікання крапель води льоду, що розтанув, може утворитися бар'єрний лід. Крім того, шматки розталого льоду можуть потрапити у двигуни і викликати їхнє ушкодження або навіть мимовільне вимикання в польоті. Тому СЗО двигунів повинна бути завжди увімкнення при температурі зовнішнього повітря нижче 50С, а СЗО крила включається за сигналом датчика про наявності обмерзання або при його візуальному спостереженні.

Вірними ознаками інтенсивного обмерзання є також швидке наростання шару льоду на склоочисниках і зниження швидкості польоту.

Усі системи захисту від обмерзання літака, необхідно включити у всіх випадках перед входом у хмарність, туман, снігопад, дощ чи мряку при температурі зовнішнього повітря нижче 50С, особливо це актуально при заході на посадку і на режимах передпосадкового зниження. Після виходу літака з зазначених зон СЗО можна вимикати лише при повній упевненості відсутності обмерзання поверхонь, що захищаються.

У випадку неефективності СЗО в умовах сильного обмерзання (чи при її несправності), коли лід не скидається, а наростає, екіпаж повинен витримувати такий режим польоту, щоб кути атаки крила і стабілізатора були невеликими. При цьому одним з ефективних способів щодо забезпеченню безпеки польоту при відмові (чи неефективності роботи) СЗО є зменшення кута відхилення закрилків під час заходу літака на посадку. Крім того, доцільно зменшити режим роботи двигунів і швидкість заходу на посадку.

Не слід допускати різкого пілотування літака зі створенням перевантажень менше одиниці. Це сприяє зменшенню негативних кутів атаки руля висоти (чи стабілізатора) і можливості виникнення і розвитку зриву повітряного потоку на оперенні.

Ознаками початку зриву потоку з горизонтального оперення можуть бути: зменшення зусиль на штурвалі управління, прагнення штурвала відхилитися вперед, мимовільне затягування літака в пікірування. У випадку прояву зазначених ознак пілот повинен плавно взяти штурвал «на себе»,зменшити кут відхилення закрилків і забезпечувати пілотування літака плавними рухами.

Для забезпечення безпеки польотів у залежності від різних умов обмерзання елементів конструкції літака рекомендуються такі загальні правила експлуатації в польоті систем захисту від обмерзання:

СЗО ТРД (повітрозабирачів і ВНА), коків і повітряних гвинтів ТГвД варто включати після запуску двигунів при температурі зовнішнього повітря нижче 50С. Якщо СЗО на землі не включалась, то її включення в польоті обов'язкове перед входом у хмари при будь-яких температурах повітря, а в нічний час – при наявності хмарності за маршрутом польоту і температурі повітря нижче 100С.

СЗО крила включають тільки під час польоту при роботі силової установки на режимі не вище номінального при наявності обмерзання або снігопаду, а також на зниженні в хмарах при негативних температурах повітря. У випадку тривалого польоту в умовах обмерзання при температурах повітря нижче мінус 100С СЗО доцільно періодично вимикати, а при чергових її увімкненях варто спостерігати за скиданням льоду з носових частин крила. При температурах повітря нижче мінус10°С польоти в умовах обмерзання необхідно виконувати з постійно увімкненою СЗО крила.

СЗО оперення вмикають тільки під час польоту: відразу після зльоту літака у випадку наявності опадів на землі і температурі повітря нижче 50С; у польоті за маршрутом (якщо система не була включена відразу після зльоту) перед входом у хмари при негативних температурах повітря; перед зниженням у хмарах – при будь-яких температурах повітря.

Обігрів приймачів повітряного тиску, датчиків кутів атаки та ковзання і сигналізаторів обмерзання включають при температурах повітря нижче 5°С. Якщо обігрів ППТ на землі не включався, то в польоті його необхідно включати перед входом літака в хмари при будь-яких температурах повітря.