Особливості експлуатації і технічного обслуговування повітряних суден у весняно-літній період

 

Перехід до весняно-літньої навігації і експлуатації авіаційної техніки у весняно-літній період має ряд особливостей, які необхідно враховувати при організації виконання робіт на літаках і їх силових установках.

Практика показує, що період переходу від зимової навігації до літньої характерний деяким зниженням пильності й уваги з боку особового складу і це, як наслідок, спричиняє зниженню якості технічного обслуговування. Тому в цей період потрібні максимальна уважність і почуття відповідальності при підготовці літаків до польоту.

Літній період навігації звичайно є самим напруженим і самим відповідальним. Максимальна інтенсивність польотів у цей період вимагає максиму справності літако-моторного парку. Від якісної підготовки авіаційної техніки багато в чому залежить її інтенсивний наліт улітку.

 

Весняний (перехідний) період

Період переходу до весняно-літньої навігації характеризується підвищеною вологістю навколишнього середовища. Тому в цей період необхідно ретельно оглянути планер у місцях, підданих корозії: корозію зачистити і відновити захисне покриття.

Через різкі коливання температури неякісна обробка санвузлів після польоту і тривалої стоянки може призвести до замерзання рідини в трубопроводах і їх руйнуванню. Тому в перехідний період необхідно виконувати всі роботи по даній системі в обсязі, передбаченому для зимової експлуатації.

Наявність негативних температур необхідно враховувати і при мийці літака , для чого потрібно стежити за наявністю заглушок на приймачах статичного і динамічного тиску, тому що влучення вологи і її замерзання веде до відмови приладів.

Через часті атмосферні опади погіршується стан ЗПС, у зв'язку з чим пред'являються жорсткі вимоги до системи гальмування коліс. Отже, необхідно ретельно стежити за справністю цих систем і вчасно виправляти усі виниклі несправності.

Велика кількість дефектів у цей період виникає в системі сигналізації шасі. У зв'язку з цим необхідно ретельно оглядати елементи системи і цілком видаляти бруд, сніг і вологу з елементів шасі, замків, засувок, шарнірів і кінцевих вимикачів, обновляти мастило на штоках кінцевих вимикачів.

Необхідно ретельно контролювати відстій палива, тому що велика вологість повітря, перепади температур, опади призводять до потрапляння вологи в паливну систему, а наявність низьких температур призводить до утворення інею на стінках паливних баків у випадку їх не дозаправлення при тривалій стоянці. Контроль обводнення палива в паливних баках літаків із ГТД робити двічі: перед заправленням і після заправлення літака.

Навесні, у період танення льоду, необхідно ретельно стежити за чистотою місць стоянок і надійністю установки упорних колодок при випробуванні двигунів, тому що можливий зрив літака з місця і його ушкодження.

У перехідний період, коли вночі ще мінусові температури, можливе обмерзання літаків на землі. Тому необхідно при предпольотній підготовці звертати особливу увагу на стан поверхні літака, на вузли навішених рулів, елеронів і вчасно видаляти іній, сніг і лід у цих місцях.

У цей період спостерігаються різкі перепади температур, унаслідок чого змінюється тиск у пневматиках коліс. Тому тиск у пневматиках потрібно витримувати в нижніх межах.

 

Літній період

При високих температурах у літній період виникає «посріблення» на органічних стеклах, у зв'язку з чим при тривалих стоянках літаків необхідно захищати засклення від впливу сонячних променів.

На герметичній частині фюзеляжу на стиках з'являються сліди тиоколової замазки, які необхідно періодично видаляти.

З настанням позитивних температур необхідно перевірити і довести до необхідних значень тиск азоту в амортизаційних стояках, демпферах, гідроакумуляторах, гасителях пульсації та ін.

При переході до літньої навігації робиться перерегулювання натягу тросів у системах керування відповідно до графіків, тому що підвищення натягу тросів призводить до підвищення навантажень на елементи органів керування, що може привести до їх руйнування. З підвищенням температури навколишнього середовища змінюються параметри паливорегулюючої апаратури двигунів, що вимагає їхнього перерегулювання.

У літній період часто з'являються забоїни на лопатках перших ступенів компресора. Для запобігання цьому перед запуском необхідно ретельно очистити площадку перед двигуном і полити її водою.

Літній період більш пожежобезпечний. Тому необхідно постійно стежити за герметичністю агрегатів і комунікацій, особливо на силових установках, і ретельно дотримуватись всіх заходів протипожежної безпеки.

Літній період експлуатації характерний постійним потраплянням пилу на поверхні тертя та у зчленування. Тому необхідно ретельно протирати робочі поверхні (наприклад, монорейок закрилків) і заміняти мастило в зчленуваннях (наприклад, у шарнірах шасі).

В усіх випадках роз'єднання трубопроводів або агрегатів гідравлічної, паливної і масляної систем необхідно відразу ж заглушати отвори, щоб уникнути потрапляння пилу, бруду, води в магістралі.

Заглушки з повітрозабирачів і вихідних пристроїв двигунів перед вильотом необхідно знімати безпосередньо перед запуском двигунів, а після посадки – встановлювати перед висаджуванням пасажирів.

Під огляду ПС доцільно переконатись у відсутності пошкоджень атмосферною електрикою і сторонніми предметами.

Після виконання рейсу необхідно відразу ж зробити очищення і промивання зливальних баків і унітазів санвузлів, тому що несвоєчасне їх обслуговування призводить до появи неприємного запаху в кабінах.