Комахи і гризуни – руйнівники матеріалів

 

Комахи присутні у всіх географічних зонах Землі — від північних полярних островів до антарктичного узбережжя, однак найбільшої чисельності досягають у тропічному поясі.

Найбільш розповсюджені представники комах-шкідників у країнах із сухим і вологим тропічним кліматом — терміти, які виявляють активність протягом всього року. Терміти — теплолюбні комахи, живуть великими колоніями в земляних чи деревних гніздах, харчуються в основному мертвою деревиною, травою й іншими органічними матеріалами, охоче поїдають папір, картон, бавовняні і льняні тканини, меншою мірою — шкіру і вовняні тканини. Міцними і сильними щелепами терміти вигризають глибокі ходи і камери в мінеральних будівельних матеріалах (цегла, гіпс, бетон), синтетичних матеріалах, гумі. Виділяючи мурашину кислоту, вони навіть проробляють отвори в металах, у першу чергу в дюралевих елементах конструкції ПС.

Особливу небезпеку являють собою пошкодження термітами всіх електроізоляційних матеріалів, аж до свинцевої оболонки кабелів, що, природно, може привести до обривів і коротких замикань в електричних ланцюгах авіаційного устаткування і наземної радіоелектронної апаратури на аеродромах.

Велику шкоду техніці принесли терміти під час американської агресії в Індокитаї, коли в результаті їхньої руйнівної діяльності не могли злітати після зберігання в джунглях американські літаки і вертольоти, не працювали радіолокатори і системи наведення ракет. У мирних умовах щорічні втрати від термітів в усьому світі оцінюються приблизно в 1 млрд. доларів.

Боротьба з термітами істотно ускладнена у зв'язку з тим, що вони рідко виходять на відкриту поверхню, а переміщуються в основному по численних ходах у ґрунті, деревині й інших матеріалах, зовнішня оболонка яких залишається неушкодженою. Це не дозволяє вчасно знайти пошкодження.

Для знищення термітів на місцевості проводять хімічну обробку ґрунту сильнодіючими і довго зберігаючими токсичність хлороорганічними ядохімікатами. Уразливі деталі авіаційної й аеродромной техніки ізолюють від термітів, використовуючи герметизацію окремих вузлів, заливання їх різними смолами, захисні металеві сітки. При виконанні регламентних робіт і заміні агрегатів варто розміщати змінне авіаційне устаткування на бетонних чи металевих площадках. Важливо зауважити, що деякі з антисептиків, якими просочуються матеріали, особливо деревина, для захисту від гниття, є одночасно досить гарним захистом і від термітів.

Значну шкоду авіаційній техніці приносять також різні види мурах, жуки-точильники і шкіроїди, таргани, молі-керитофаги. Подібно термітам ці комахи здатні ушкоджувати вироби з деревини, вовни, шкіри, фетру, гуми, а також деяких неорганічних матеріалів, у тому числі ізоляційних матеріалів електропроводки. При “масованому нападі” на ПС червоні мурахи можуть за кілька годин вивести з ладу усі гумові вироби й ізоляцію проводів. Забираючись в апаратуру авіаційного устаткування, комахи нерідко визивають короткі замикання, розрегулювання й інші порушення працездатності, а потрапляючи в приймачі повітряного тиску, виводять з ладу пілотажні прилади або спотворюють їх показання.

Для боротьби зі шкідливими комахами звичайно використовують різні види інсектицидів, що, однак, не завжди ефективно, а головне - не завжди можливо при виконанні регулярних повітряних перевезень. З цієї причини при базуванні ПС у “комахонебезпечних” районах, насамперед у тропіках, необхідні посилений контроль і догляд за авіаційною технікою, своєчасна заміна елементів конструкції й устаткування, які вийшли з ладу.

Авіаційна й аеродромна техніка може стати також об'єктом руйнівної діяльності різних гризунів, головним чином мишей і пацюків, що іноді улаштовують свої гнізда у відсіках ПС. Добираючись до їжі, а також заточуючи різці, гризуни ушкоджують будь-які вироби і матеріали, у тому числі гумові шланги, дюралеві трубопроводи, проводи, кабелі і т.д.

Для винищування гризунів в ізольованих приміщеннях найбільш ефективним є хімічний метод, заснований на застосуванні газоподібних речовин: сірчаного ангідриду, вуглекислого і чадного газів хлорпікрину, препаратів синильної кислоти, бромистого метилу. Тупикові відсіки літальних апаратів доцільно закривати захисними сітками з отворами у світлі ~1 см.

При базуванні ПС у зоні сухих тропіків, пустель і напівпустель необхідно побоюватися і плазунів, тому що навіть такі необразливі з них, як ящірки, можуть прокушувати ізоляцію електропроводки, проникати в апаратуру й устаткування.