Створення гідрофобних поверхонь

 

Для запобігання ПС від обмерзання може застосовуватися фізико-хімічний спосіб, який полягає в усуненні можливості осідання вологи на поверхнях або в зменшенні до нуля сили зчеплення між льодом, що утворився, і поверхнею, що захищається.

Уникнути осідання вологи на поверхню ПС можна за умовою, якщо вона буде мати властивість не змочуватися водою. Така поверхня зветься гідрофобною. Створення гідрофобних покрить є одним з основних способів щодо запобігання ПС від обмерзання. До гідрофобного відноситься ряд органічних речовин: вуглеводні, жири, воски, жирні кислоти, а також тверді тіла з неметалічними властивостями: графіт, сірка, сульфіди неметалів.

На основі зазначених речовин створюються спеціальні протиобмерзальні рідини із низькою температурою замерзання, які розпорошуються на поверхні ПС. У результаті утворюється захисна плівка на обшивці літака, яка видаляє лід, що утворився, і перешкоджає повторному обмерзанню оброблених поверхонь ПС.

До протиобмерзальноі рідини висувається ряд досить складних вимог, головними з яких є такі:

- рідина повинна утворювати на поверхні, яка захищається, рівну плівку без сухих місць;

- протягом максимально тривалого часу охороняти поверхню літака від утворення льоду в умовах безупинного наземного обмерзання;

- не повинна робити корозійного впливу на конструкцію літака і шкідливого впливу на літакові матеріали і лакофарбові покриття;

- повинна бути пожежебезпечною.

У Цивільній авіації країн СНД у даний час широко застосовується протиобмерзальна рідина “Арктика-200”. Необхідно пам'ятати, що рідина “Арктика” забезпечує необхідну ефективність (тривалість дії) тільки при чіткому витримуванні встановленого дозування. При виконанні попередньої обробки з метою попередження обмерзання літаків розбавлення рідини “Арктики-200” водою неприпустимо. Для видалення крижаних відкладень при температурах зовнішнього повітря до мінус 300С до рідини додається 70% води за обсягом.

Забезпечувальна здатність рідини зменшується в умовах інтенсивного наземного обмерзання (мокрий сніг, переохолоджений дощ), що може вимагати повторної обробки поверхні літака, щоб гарантувати безпеки зльоту. Час забезпечувальної дії “Арктики-200” у цих умовах не перевищує 30 хвилин. Виходячи з цього, повинен установлюватись інтервал часу між обробкою літака рідиною і зльотом. Після обробки рідиною виліт літака повинен бути забезпечений без затримки.

В іноземній печаті широко рекламуються кремнійорганічні з'єднання, які, при обробці ними поверхонь літаків і вертольотів, зменшують силу зчеплення льоду на 96..98%.