Способи видалення льоду з поверхонь ПС

 

Усі застосовувані засоби видалення льоду з поверхонь ПС зводяться до переводу льоду з одного фазового стану (твердого) в друге (рідке) і до наступного збереження вологи, яка утворилася, у рідкому стані (при низьких негативних температурах повітря) чи до повного її випару.

Теплові способи видалення льоду зводяться до того, що теплоносій, взаємодіючи з льодом, передає йому тепло, у результаті чого лід плавиться, а волога, яка утворилася, випаровується. Серед рідких теплоносіїв найбільш добре задовольняє більшості вимог, які представляються до них, вода. Вона має велику теплоємність, порівняно високу температуру кипіння і незначну корозійну агресивність. Крім того, вода інертна стосовно лакофарбових покрить ПС, легкодоступна і дешева. З газоподібних теплоносіїв прийнятним є підігріте повітря.

Спосіб видалення льоду рідкими теплоносіями полягає в обробці поверхні ПС водою, підігрітої до 50…600С. Для видалення з повітряного судна крижаних відкладень включається насос, який під тиском 1,5…2 кг/см2 подає теплу воду по шлангу на обмерзлу поверхню. Потім оброблені поверхні протирають сухим і м'яким дрантям чи замшею. Крижані відкладення виводяться спочатку з фюзеляжу, потім із крила і хвостового оперення.

Застосування газоподібного теплоносія принципово не відрізняється від розглянутого вище. Тепле повітря подається по рукавах на відкриту поверхню льоду чи закритий чохлом простір від спеціальних підігрівачів із температурою 50…600С. Джерелами теплого повітря служать моторні підігрівача МП-85, МП-300 та ін. Після зменшення зчеплення льоду з поверхнею ПС лід швидко зчищають волосяними щітками. Цей спосіб добре себе зарекомендував і широко застосовується в авіації.