Зміст та елементи управління товарорухом

Термін «управління товарорухом» має декілька тлумачень. У широкому сенсі він може тлумачитися як загальне керівництво фізичним переміщенням товарів. У вузькому сенсі управління товарорухом розуміється як планування і реальне щоденне керівництво рухом готових виробів, робіт чи послуг. Тобто управління товарорухом – це діяльність з планування, втілення в життя та контролю за фізичним переміщенням готових виробів від виробника до споживачів і з вигодою для себе (Маркетинговий, 2004).

Рівень управління товарорухом впливає на його плановість, ритмічність і оперативність. Кваліфікований аналіз інформації про хід реалізації това­рів, обсяги й структуру їх запасів дозволяє отримати необхідні дані про стан торгівлі, більш обґрунтовано розробляти замов­лення на виробництво і поставку товарів, оперативно регу­лювати товарні потоки.

Операції, що виконуються в процесі товароруху, мають певний кількіс­ний вимір, що дозволяє широко застосовувати в управлінні і плануванні математи­чні методи з використанням EOM. Для цього необхідно організувати чітку систему інформаційного зв'язку між постачальниками, складами, оптовими і роздрібними торговель­ними підприємствами, транспортними підприємствами на основі уніфікації форм документів та системи збору інформації.

Підвалини управління процесами товароруху закладаються під час розро­блення технологічних карт, які являють собою графіки, що об'єднують найважли­віші складові елементи товаропостачання (див. п. 6).

У такій карті зазначаються день доставки това­рів, номер автомобіля, години завезення, обсяги завезення товарів, інші нормативні дані, на основі яких можна перевірити виконання графі­ка з точністю до 15-20 хв. Відхилення від графіка на окремих маршрутах дає мо­жливість установити причини і внести відповідні корективи (див. п. 5, 6).

Важливою умовою підвищення ефективності товароруху є створення інформаційно-диспетчерських служб (ІДС) у роздрібних торговельних підприємствах та на оптових базах. Основними завданнями яких є:

1) оперативний контроль за забезпеченістю магазинів товарами, особливо по­всякденного попиту в достатньому асортименті;

2) організація ритмічного завезення товарів згідно з договорами, замовленнями і графіками;

3) підвищення відповідаль­ності працівників магазинів, оптових підприємств за організацію товаропоста­чання торговельної мережі.

Для виконання цих завдань ІДС ведуть щоденний збір оперативної інформації про наявність товарів у продажу, виявляють причини відсутності в продажу окремих то­варів, уживають термінових заходів щодо їх завезення, приймають замовлення на за­везення товарів і здійснюють контроль за їх виконанням, організують доставку това­рів у магазини, стежать за надходженням вантажів на товарні станції, ходом їх розвантаження і вивезення, виділенням автотранспорту та його використанням тощо.

ІДС дозволяють поліпшити організацію торгівлі, більш раціонально використо­вувати наявні товарні ресурси, вживати заходів для завезення товарів, яких бракує, ефективніше використовувати робочий час працівників торгівлі (Апопій, 2005).

Ефективне управління товарорухом передбачає урахування всіх його елементів:

1) планування;

2) організація;

3) аналіз;

4) контроль.