Таблиця 6.1. Бюджетна таблиця

 

Джерела ресурсів Розподіл ресурсів
1. Залишок на початок періоду 1. Поточне споживання
2. Внутрішні надходження 2. Реалізація на сторону
3. Внутрішня економія 3. Залишок на кінець періоду
4. Резерви 4. Резерви
Всього Всього
Баланс Баланс

 

В основi такої таблицi лежить балансова рiвнiсть, суть якої полягає в тому, що сума залишкiв ресурсiв на початок перiоду та їх надходження iз внутрiшнiх i зовнiшнiх джерел повинна дорiвнювати сумi їх витрат (поточного споживання та продажу на сторонi) i залишку на кiнець перiоду. Важливу роль тут вiдiграє досягнення їх оптимальної структури, яка б забезпечувала най- бiльшу ефективнiсть дiяльностi органiзацiї.


Другий метод планування – це нормативний метод. Суть його в тому, що в основу планових завдань на певний перiод закладаються норми витрат рiзних ресурсiв на одиницю продукцiї (сировини, матерiалiв, обладнання, робочого часу, грошових засобiв тощо). Таким чином, нормативний метод планування використовується як самостiйно, так i в ролі допомiжного щодо балансового методу.

Норми та нормативи, якi використовуються в плануваннi, можуть бути натуральними, вартiсними i часовими.

Третю групу методiв планування складають математичнi,якi зводяться до оптимiзацiйних розрахункiв на основi рiзного роду моделей. До найпростiших моделей належать статистичнi, наприклад, кореляцiйнi, якi вiдображають взаємозв’язок двох змiнних величин.

Методи лiнiйного програмування дозволяють на основi вирiшення системи рiвнянь i нерiвностей визначити їх оптимальнi величини у взаємозв’язку. Це допомагає за заданим критерієм ви- брати найбiльш оптимальний варiант функцiонування або розвит- ку об’єкта управлiння, щоб забезпечити максимальний прибуток, зменшити витрати тощо.

 

6.3. Оцінка сильних і слабких сторін організації

 

Для досягнення поставлених цілей керівництву підприємства важливо знати потенційні можливості, а також слабкі сторони дія- льності підприємства. Внутрішні сильні сторони дозволяють під- приємству використовувати можливості зовнішнього середовища, а слабкі сторони вказують на можливості небезпеки з боку зовнішньо- го оточення, які можуть виникнути, якщо керівництво не розро- бить запобіжні заходи.

Як ефективний інструмент аналізу поточного впливу зовніш- нього середовища на діяльність підприємства використовують так званий SWOT-аналіз. Його назва походить від початкових букв англійських слів strengths; weaknesses; opportunities; threats. Такий аналіз необхідно проводити для того, щоб, виявляючи та ліквіду- ючи наявні слабкі місця, нарощувати потужність та уникати мож- ливих загроз. Зміст його полягає в тому, що керівник заносить да- ні, корисні для використання в стратегічному плануванні, в чоти- ри комірки – сильні, слабкі сторони, небезпеки та можливості.


 


Тема 6. Планування як загальна функція менеджменту