Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


SWOT-аналіз дуже схожий на складання стратегічного балан- су: сильні сторони – це активи компанії в конкурентній боротьбі, а її слабкі сторони – пасиви. Справа лише в тому, наскільки сильні сторони (активи) перекривають її слабкі сторони (пасиви) (спів- відношення 50:50 визнано небажаним), а також в тому, як викори- стовувати ці сильні сторони і як схилити стратегічний баланс у сторону активів. Практика показує, що SWOT-аналіз є інструмен- том управління кожного топ-менеджера за кордоном.

Аналіз середовища організації за допомогою методу SWOT

Для того, щоб успішно виживати в довгостроковій перспективі, організація повинна вміти прогнозувати те, які труднощі можуть виникнути на її шляху в майбутньому, і те, які можливості можуть відкритися для неї. Тому стратегічне управління, вивчаючи зовні- шнє середовище, концентрує увагу на з’ясуванні того, які загрози та можливості містить у собі зовнішнє середовище.

Для того, щоб успішно справлятися із загрозами та дійсно ви- користовувати можливості, недостатньо тільки одного знання про них. Потрібно мати можливості протидіяти загрозам і володіти потенціалом для їх використання. Сильні та слабкі сторони внут- рішнього середовища організації в такій же мірі, як загрози та мо- жливості, визначають умови успішного існування організації.

Аналіз середовища спрямований на виявлення загроз і мож- ливостей, які можуть виникнути у зовнішньому середовищі по відношенню до організації, а також сильних та слабких сторін, якими володіє організація. Саме для вирішення цього завдання і розроблені певні прийоми аналізу середовища.

Метод SWOT (абревіатура складена з перших букв англійських слів: сила, слабкість, можливості та загрози), який застосовується в стратегічному управлінні для аналізу середовища, є досить ши- роко визнаним підходом, що дозволяє провести сукупне вивчення зовнішнього та внутрішнього середовища. Застосовуючи метод SWOT, вдається встановити лінії зв’язку між силою та слабкістю, які притаманні організації, зовнішніми загрозами та можливостями. Методологія SWOT передбачає спочатку виявлення сильних та слабких сторін, а також загроз та можливостей, а потім – встанов- лення зв’язків між ними, які в подальшому можуть бути викорис- тані для формулювання стратегії організації.

І етап – з урахуванням конкретної ситуації, в якій знаходиться організація, складається список її слабких та сильних сторін, а та- кож список загроз та можливостей.


ІІ етап – встановлення зв’язків між ними. Для цього складаєть- ся матриця SWOT, яка має наступний вигляд:

 

  Можливості Загрози
1. 1.
2. 2.
3. 3.
L L
Сильні сторони Поле Поле
1.
2.    
3. «СІМ» «СІЗ»
L
Слабкі сторони Поле Поле
1.
2.    
3. «СЛМ» «СЛЗ»
L