Закон інерції.

Відповідно до цього закону, для ефективної діяльності будь- якої організації, підданої впливу різноманітного зовнішнього се- редовища, необхідно, щоб інформація про результати її власних дій передавалася їй як частина тієї інформації, відповідно до якої вона повинна продовжувати функціонувати, зберігаючи свої влас- тивості.

Суть цього закону в менеджменті полягає в тому, що всі орга- нізації володіють деякими загальними ознаками.


 


Тема 2. Закони, закономірності та принципи менеджменту 81


82 Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 

Інертність організації забезпечується складом її елементів і способами їхнього взаємозв’язку. Організація за своєю структу- рою являє собою кінцевий набір елементів, що утворюють єдине ціле і взаємодіють один з одним, а також із зовнішнім середови- щем. Особливості, місце і призначення кожного елемента визна- чається власною метою і способами поділу праці. Елементи в ор- ганізації відносно автономні. Відносна автономність елементів визначається їхніми функціями. Саме функції як результат спеціа- лізації праці додають елементу властивості автономності, одноча- сно дозволяють йому взаємодіяти з декількома іншими елемента- ми і зовнішнім середовищем.

Властивість взаємодії служить ознакою цілісності організації й умовою стійкої цілеспрямованої її життєдіяльності. Внутрішня побудова кожного елемента й організації як цілого структурного утворення є не що інше, як відповідь на різні за своєю природою впливи зовнішнього середовища й існуючих у ньому функціона- льних зв'язків та інформаційних потоків.

Володіючи властивістю інерційності, кожен елемент, діючи в безпосередньому зв’язку з іншими елементами, забезпечує інер- ційність організації в цілому.

Організації, здатні до збереження свого стану і підвищення міри своєї інерції, приводять себе у відповідність з умовами зов- нішнього середовища. Це відбувається завдяки особливому типу взаємодії організації з зовнішнім середовищем на основі зворот- них зв'язків.

Таким чином, дієвість закону інерції забезпечує організації стан постійного удосконалювання.