Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 

Розвиток – в управлінні за результатами передбачається вдос- коналення структури всієї організації, виховання професійно під- готовлених керівників. Сам розвиток виступає як процес змін, яким можна керувати відповідно до загальних принципів розвитку організації.

У численних дослідженнях, що аналізують концепцію управ- ління за цілями (результатами), відзначається ряд її безсумнівних достоїнств. Це, насамперед, підвищення ефективності роботи за рахунок того, що кожний керівник має чітке уявлення як про свої цілі, так і про цілі організації в цілому. Підсилюється мотивація до роботи як результат особистої участі всіх керівників у встанов- ленні й узгодженні цілей. Кожен керівник у цих умовах почуває особисту зацікавленість у їхньому досягненні. Немаловажне значен- ня має і можливість просування до кінцевого результату малими кроками, тому що планами встановлюються тимчасові рамки і чі- тко сформульований конкретний кінцевий результат. Як правило, за реалізації цієї концепції поліпшуються взаємини між керівни- ками і підлеглими, удосконалюються системи контролю й оцінки роботи кожного члена організації (відповідно до досягнутих ре- зультатів).

У той же час за роки використання цієї системи виявилися і деякі обмеження ефективного застосування управління за цілями. Так, система не приносить успіху на погано організованому і погано керованому підприємстві, де прийнято за правило «спускати» цілі зверху, не залучаючи до їх постановки й узгодження керівників інших рівнів. Її важко використовувати, якщо відсутня особиста мотивація і необхідна для управління інформація, а також за неза- довільної організації контролю.

Крім того, необхідно враховувати, що це трудомісткий, складний і тривалий процес, що дає результат тільки там, де перед керівни- ками стоїть проблема вибору дій для їхнього виконання. У против- ному випадку адміністрування підмінює ініціативу, бюрократія обмежує творчість, цілі перетворюються в примусові задачі, а будь-які зміни розглядаються як небажані. З цього випливає, що системи управління за цілями дають ефективний результат тільки там, де є для цього відповідні умови.

Досвід також показує, що управляючи цілями, увага керівників концентрується на досягненні поточних і короткострокових ре- зультатів, нерідко на шкоду довгостроковим цілям. Цей недолік


намагаються обійти шляхом планування результатів у всьому спе- ктрі часу, включаючи довгострокові, середньострокові та коротко- строкові цілі. У цьому випадку оцінка отриманих результатів та- кож повинна вироблятися таким чином, щоб враховувати їх у повсякденній роботі, у планах звітного періоду, у стратегічному пла- нуванні.

Поряд із системою управління за цілями (результатами) останнім часом починає все ширше використовуватися інший під- хід до встановлення цілей організації — так званий менеджмент- аудит. Це дослідження всіх аспектів роботи організації та її під- розділів з метою розробки рекомендацій зі зміни практики мене- джменту і виявленню сфер діяльності, в яких є можливості зрос- тання доходів і скорочення витрат. Менеджмент-аудит дозволяє керівництву організації встановлювати нові пріоритети в області цілей і програм. Здійснення аудиту здійснюється за допомогою докладного переліку питань, відповіді на які дають необхідний матеріал для глибокого аналізу стану справ в організації.

 

Контрольні запитання та завдання

1. У чому проявляється суть планування?

2. Які Ви знаєте форми планування?

3. Охарактеризуйте основні види планів.

4. Які існують методи розробки планів?

5. Що таке SWOT-аналіз?

6. Назвіть основні стадії вибору стратегій.

7. Які фактори впливають на вибір стратегій?

8. Що таке місія організації?

9. Які Ви знаєте характеристики цілей?

10. Перерахуйте основні види цілей.

11. Охарактеризуйте процес постановки цілей.

12. Як відбувається формування цілей?

13. З чого починається стратегічне планування?

14. Як відбувається процес стратегічного планування?

15. Назвіть основні фази стратегічного планування.

16. Що включає модель планування реалізації стратегії?

17. Що таке „бізнес-план”?

18. Яка мета розробки бізнес-плану?


 


Тема 6. Планування як загальна функція менеджменту

 

19. Який період охоплює бізнес-план?