Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


позитивних результатiв. Контроль повинен відзначати добре зроблену роботу, яка дуже часто залишається непомiченою.

Що ж таке контроль? Це постiйне порiвняння того, що є, з тим, що повинно бути. Це знання своєчасно повинно стати надбанням iнших.

Слiд сказати, що неправильний контроль викликає страх.

Є люди, якi без зовнiшнього контролю розслабляються, але є й такi, котрі без керiвних вказiвок виконують свою роботу з надмiрним педантизмом, не рахуючись із затратами. Скажімо, через одну помилку вони змушують передруковувати документи, розрахунки ведуть з точнiстю до четвертого знака.

Слiд сказати i про те, що керiвник не може знати все. Тодi виникає запитання, як контролювати роботу, в якiй не все розу- мiєш? Як контролювати програмiста, податкового iнспектора, лiкаря, не володіючи цими професiями в повному обсязі? Досвiдчений керiвник попросить свого спiвробiтника розповiсти про всi “чому”, “як” i “чому не так” та про всi iншi специфiчнi труднощi своєї дiяльностi так, щоб це було зрозумiло. Досвiд пiдказує: той, хто знає свою справу, зможе пояснити, як вiн її робить.

Контроль необхiдний для пiдтримання успiху. Іншими словами, один з важливих аспектiв контролю полягає в тому, щоб


за виконанням. Контроль дає можливiсть пiдвищити мотивацiю працi (вiдчуття успiху) і дає поштовх для нової постановки питань i проблем.

Контроль як функцiя самоменеджменту охоплює три завдання:

1) обмірковування фiзичного стану. Що досягнуто до моменту здiйснення контролю?

2) порiвняння запланованого з досягнутим. В якій мірi досяг- нуто поставленої мети? Якi вiдхилення мають мiсце?

3) коригування за встановленими вiдхиленнями. Час, трива- лiсть i регулярнiсть контролю у певній мірі залежать вiд завдань, якi виконуються, i поставленої мети. У цьому зв’язку слiд розрiзняти:

– контроль процесу i діяльності, що здійснюється;

– контроль результатiв (цiльовий контроль) (рис. 9.1).

 

 

Цілеспрямування

План

 

Контроль за


визначити, якi саме напрями дiяльностi органiзацiї допомагали най- бiльш ефективно досягати її спiльних цiлей. Саме так малi фiрми визначають, в яких галузях їм розширюватися й укладати угоди.

Широта контролю. Контроль – це дуже важлива i складна функцiя управлiння. Одна з найважливiших особливостей контро- лю, яку слiд враховувати в першу чергу, полягає в тому, що контроль повинен бути узагальнюючим. Контроль не може залишатися прерогативою виключно менеджера, призначеного


Реалізація


Корективи

 

 

Трудовий процес і результати


процесами та

результатами

 

Факт


“контролером”, i його помiчникiв. Кожен керiвник, незалежно вiд свого рангу, повинен здiйснювати контроль як невiд’ємну частину своїх посадових обов’язкiв, навiть якщо йому це нiхто спецiально не доручав. Контроль є фундаментом процесу управлiння. Нi планування, нi створення органiзацiйних структур, нi мотивацiю не можна розглядати у вiдривi вiд контролю. Контроль за результатами служить поліпшенню, а в iдеальному випадку – оптимiзацiї трудового процесу. Ви виявляєте, чи було досягнуто поставленої мети, i вносите необхiднi корективи.

Будь-яке формування мети i планування ефективнi лише настiльки, наскiльки ефективнi реалiзацiя та завершуючий контроль