Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


Реалізувати функцію регулювання можна за допомогою адміністративних методів управління.

Професор Мартиненко Н.М. виділяє ряд принципів функції регулювання.

Принцип директивностівизначає прийоми і способи здійснення регулюючих впливів на керований об’єкт. Це найбільш тверда форма регулювання, що вимагає обов’язкового і своєчасного виконання прийнятого рішення. Це активна форма регулювання процесів, що протікають на підприємстві, що спонукає до дії виконавців того чи іншого рішення.

Основною вимогою цього принципу є своєчасність регулю- ючого впливу. Цю вимогу потрібно розглядати з двох сторін: по- перше, своєчасність регулюючого впливу, тобто ухвалення рішень- ня ситуації за ситуацією, яка виникла; по-друге, своєчасність реакції керованого об’єкта на регулюючий вплив, тобто виконання рішення. Директивність також визначає невідворотність настання санкцій у випадку несвоєчасного виконання регулюючого впливу чи його неадекватного виконання.

Принцип дотримання регламентіввизначає дотримання встановленого заздалегідь порядку виконання управлінської і виробничо-господарської діяльності на підприємстві. Це спосіб непрямого регулюючого впливу на діяльність людини (в тому числі керівника), що має розпорядницьку силу. Наприклад, поса- дова інструкція регламентує обов’язки, відповідальність і права конкретної посадової особи і тим самим регулює сферу його діяльності. Цей принцип виявляється через регулювання меж (волі вибору поведінки) діяльності тієї чи іншої посадової особи на підприємстві. Особливістю цього принципу є обов’язковість дотри- мання встановлених регламентів. Порушення встановлюваних регламентів знижує організованість процесів, що протікають на підприємстві, а також приводить до настання відповідних санкцій. Принцип нормативності.Поняття “норми” характеризує залежність між різними елементами підприємства. Дотримання принципу нормативності регулювання спрямовано на установлен- ня визначених меж у діяльності людей. Це сприяє стабільності даного процесу, протікання якого засноване на обов’язковому

дотриманні людьми загальних умов діяльності.

Принцип нормативності обумовлює правила регулювання умов здійснення процесів за допомогою організаційно-методичних, техніч-


них, техніко-економічних, економічних, соціальних норм і норма- тивів (стандартів). Вони забезпечують дотримання визначених меж управлінських дій і меж їхніх можливих відхилень [3, с. 337].

Функція регулювання відіграє активну роль сполучної ланки між суб’єктом і об’єктом управління. Тільки за допомогою функ- ції регулювання керівник має можливість впливати на поведінку підлеглого.

 

10.2. Види регулювання

 

Невід’ємним елементом функції регулювання є люди. Тому регулювання являє собою комунікаційний процес між керівником і підлеглим. Так як менеджери реалізують функцію регулювання, то вони повинні вміти об’єктивно оцінювати ситуацію, щоб вироб- ляти правильні підходи до поведінки людини, на яку спрямовані його впливи. Менеджеру важливо розуміти, що виконати прийня- те рішення і досягти позитивного результату можна тільки пра- цюючи разом з людьми (виконавцями) і за їхньої допомоги.

У процесі регулювання здійснюється не тільки вплив на людину, а прямий чи опосередкований (через документ, норматив тощо) вплив, що спонукає його до дії. Регулювання повинно бути орієнтоване на поведінку людини, а вона залежить від таких характе- ристик, як сприйняття регулюючого впливу і очікування наслідків виконання цього впливу. Тому змістовна частина регулюючих впливів повинна мати мотивуючі елементи.

Регулювання – це практично важлива і складна функція управ- ління. Найважливішою особливістю функції регулювання є його всеосяжність. Вона поширюється на всі процеси, що протікають на підприємстві, і на всіх людей, що працюють на ньому, незалежно від їхнього рангу і статусу, від директора до робітника.

Регулювання виступає основною функцією, так як жодна інша функція не може бути спрямована до керованого об’єкта, проми- нувши функцію регулювання. Тільки через виконання функції ре- гулювання може бути здійснений зв’язок суб’єкта управління з керованим об’єктом. У зв’язку з цим дуже важливо знати види регулювання і їхню роль у процесі управління.