Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


Соцiальнi норми вiдображають певного роду iнтереси – суспiльнi, класовi, колективнi та груповi. Головне i безпосереднє завдання цих норм – погодити всi види iнтересiв. Оскiльки iнтереси визначають спрямованiсть поведiнки окремих людей i їхнiх груп, то взаємне узгодження суспiльних та особистих iнтере- сiв має вирiшальне значення для функцiонування механiзму регулювання управлiнських вiдносин.

Розрiзняють норми права, норми моралi й авторитету громад- ської думки. Iнакше кажучи, управлiнськi вiдносини регулюються трьома видами соцiальних норм:

1) юридичними (правовими) нормами, якi встановлюються або санкцiонуються державою;

2) суспiльними (неюридичними) нормами, якi встанов- люються громадськими органiзацiями й товариствами;

3) нормами моралi, якi формуються у свiдомостi людей у процесi виховання i життєдiяльностi.

Класифiкацiя соцiальних норм може бути здiйснена й за iнши-

ми ознаками:

· залежно вiд типу i виду взаємовiдносин, що регулюються;

· ступеня обов’язковостi норм;

· способів їх утворення та механiзмів дiї;

· ступеня формалiзацiї;

· характеру виникнення;

· охоплюваної ними сфери цiнностей (полiтичнi, релiгiйнi, право- вi, культурнi, моральнi, етичнi, органiзацiйнi тощо).

Правовi норми встановлюються державою, і їх дотримання забезпечується як переконанням, так i – у випадку потреби – засо- бами примусу. Порівняно з iншими видами соцiальних норм правовi норми вiдрiзняються бiльшим ступенем розробленостi та формалiзацiї й регулюють найбiльш суттєвi вiдносини.

Дiя правових норм поширюється на державнi, а здебільшого –

і на громадськi системи.

Норми, якi приймаються громадськими органiзацiями, дiють у межах вiдповiдних органiзацiй. Однак можливi й винятки з цих правил, коли нормативнi акти готуються i видаються спiльно з державними i громадськими органами та набувають одночасно i правового, i громадського характеру. Такими є, наприклад, норми права, що регулюють оплату i охорону працi, пенсiйне забезпе- чення та iнше. Дiяльнiсть громадських органiзацiй регулюється


нормативними актами рiзного походження. Йдеться насамперед про акти, якi визначають статус тих чи iнших громадських органi- зацiй (наприклад, Закон України «Про споживчу кооперацiю»).

Однак бiльшiсть актiв, що регулюють управлiнськi вiдносини в громадських органiзацiях, розробляється цими ж організаціями. Такi акти об’єднуються в три групи:

– статути, положення про окремi громадськi органiзацiї;

– постанови з окремих питань дiяльностi громадських органi- зацiй;

– iнструкцiї громадських органiзацiй.

Виконання норм, розроблених громадськими органiзацiями, гарантується авторитетом цих органiзацiй, а також деякими фор- мами примусу, передбаченими нормативними документами, що визначають статус цих органiзацiй.

Постiйно зростаючого значення у регулюваннi управлiнських вiдносин набувають норми моралi. Пiд мораллю, як вiдомо, розу- мiють правила (принципи) поведiнки людей, якi стосуються сфери взаємовiдносин мiж ними, а також взаємовiдносин їх із суспіль- ством.

Норми моралi, на вiдмiну вiд норм права, пiдтримуються авторитетом громадської думки i, як правило, їх дотримання грун- тується на власних переконаннях. Чим бiльшого визнання в управліннi набувають цi норми, тим воно досконалiше. У цьому зв’язку досить посилатися на такий соцiальний феномен, як громадська думка, яка значною мiрою грунтується на нормах моралi. Громадська думка виявляється у специфічній формi колективного судження суспiльства, класу чи соцiальної групи, виражаючи їх ставлення до певних явищ i фактiв соцiальної системи, а також вчинкiв окремих людей.

Як iнструмент регулювання вiдносин управлiння громадська думка цiнна тим, що вона завжди звернена до особистостi як члена суспiльства і вимагає вiд неї вiдповiдальностi перед суспiльством i соцiальною системою, в якiй вона працює. Таким чином здiйснюється вплив на психiчний стан людини, її емоцiї i волю, сприяючи виробленню у неї бажаних ціннісних орiєнтацiй.

Соцiальне регулювання – це заходи щодо пiдтримання соцiальної справедливостi у колективi та удосконалення соцiаль- них вiдносин мiж працiвниками.


 


Тема 11.Методи менеджменту