Ситуацiйна модель керiвництва Фiдлера

Теорія Ф. Фідлера – одна з перших, але дуже продуктивна спроба побудувати струнку систему, об’єднуючу стилі керів- ництва й організаційні ситуації. Основна ідея проста: визначення найбільш адекватного конкретним обставинам стилю лідерства.

Згiдно з цiєю моделлю, увага зосереджується на ситуацiї з ураху- ванням трьох факторiв, якi впливають на поведiнку керiвника.

1. Лояльнiсть пiдлеглих, довiра до своїх керiвникiв (взаємини мiж керiвником i членом колективу).

2. Чiткiсть формулювання завдань i структуризацiя, а не розпливчастість i безструктурнiсть (структура завдання).

3. Обсяг законної влади, пов’язаної з посадою керiвника, яка дає йому змогу використовувати винагороди, а також пiдтримка формальної органiзацiї (посадовi повноваження).

Оскiльки стиль керiвництва залишається в цiлому однаковим, то його треба використовувати в таких ситуацiях, якi найбiльш пiдходять стабiльному стилю.

Наріжним каменем ситуаційної теорії Ф. Фідлера є орієнтованість керівника на взаємини чи на виконання завдання. Керівник, орієнтований на взаємини, насамперед враховує потреби співробітників. Орієнтований на завдання лідер, у першу чергу зацікавлений у виконані робочих завдань (нагадує стиль “ініцію- вання структури”).

За допомогою опитування Фiдлер увiв поняття найменш бажа- ного колеги (НБК), тобто такого, з яким працiвникам найменше хотiлося б працювати.

За Ф. Фідлером, стиль керівництва визначається за допомогою шкали “найменш бажаний колега”. Шкала НБКявляє собою мотиваційну систему поведінкових переваг керівника й склада- ється з 16-ти протилежних прикметників, розташованих по різні сторони 8-бальної шкали. Ось деякі використовувані Ф. Фідлером у шкалі НБК біполярні визначення (рис. 14.3).

 

Відкритий                 Стриманий
Причепливий                 Покладливий
Ефективний                 Непродуктивний
Самовпевнений                 Нерішучий
Похмурий                 Життєрадісний

Рис. 14.3. Шкала НБК


 


Те ма 14. Керівництво та лідерство