Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


Пiдприємцi та менеджери повиннi вибирати такий варiант соцiальної вiдповiдальностi, який забезпечував би переваги та сприяв усуненню чи послабленню недолiкiв.

Найбільшою перешкодою в розробцi програм у рамках соцiаль- ної вiдповiдальностi керiвники називають вимоги рядових працiвни- кiв i менеджерiв зі збiльшення доходiв на акцiю в покварталь-ному обчисленнi. Намагання пiдвищити прибуток i доходи змушує керуючих вiдмовитися вiд передачi частини своїх ресурсiв на програми, зумовленi соцiальною вiдповiдальнiстю.

Органiзацiї повиннi спрямувати частину своїх ресурсiв i зусиль на користь мiсцевих товариств, в яких функцiонує пiдприємство, його пiдроздiли та суспiльство в цiлому.

Для успiшного управлiння органiзацiя повинна вмiти пристосову- ватися i вiдгукуватися на проблеми, якi виникають у соцiальному середовищi, щоб зробити це середовище бiльш сприятливим для органiзацiї. Витрати на соцiальну вiдповiдальнiсть виправданi кращим вiдношенням суспiльства до фiрми. Це повинно вести до пiдвищення лояльностi споживачiв до виробникiв продукцiї, зниження рiвня регулюючого втручання держави та загального покращання стану суспiльства.

Важливо також пiдкреслити, що не слiд думати, нiбито на соцiаль- но вiдповiдальну поведiнку здатнi тiльки великi органiзацiї. Органi- зацiя з прибирання смiття або пiдприємство, яке торгує пiцою і яке стало спонсором спортивної команди, i маленьке оброблювальне пiдприємство, яке дозволяє школярам екскурсiї для ознайом-лення з його роботою, – всi вони є соцiально вiдповiдальними.

Не викликає сумнiву, що прибуток важливий для виживання пiдприємств. Якщо пiдприємство не здатне вести справу прибутково, то питання соцiальної вiдповiдальностi стає академічним. Але органiзацiї завжди повиннi вести свої справи у вiдповiдностi до суспiльних очiкувань.

 

15.3. Етична поведінка як сукупність вчинків та дії людей

 

Соцiальна вiдповiдальнiсть є похiдною тих особистих цiнностей, якi випливають з етики менеджерiв та пiдлеглих їм працiвникiв. Суспiльство, будь-яка органiзацiя чи група працiвникiв визначає свою етику поведiнки. Пiд етикою поведiнки слiд розумiти сукуп- нiсть вчинкiв та дiй людей, якi вiдповiдають тим нормам моралi,


свiдомостi чи порядку, що склались у суспiльствi або до яких воно прямує.

Досить часто спiвробiтники ведуть iз контори мiжмiськi теле- фоннi розмови з особистих питань. Чи Вам робити те ж саме? Чи зможете Ви використати для себе особисто те, що є в офiсi, i заберете це додому? Це декiлька етичних дилем, з якими кожна людина може зiткнутися на роботi. В цих прикладах немає мови про порушення закону, однак вiдповiднi дiї можуть бути розцiненi багатьма як неправильнi.

Ще одне дослiдження, яке охопило 15-рiчний перiод, показало, що керiвники пiдприємств стали бiльш цинiчно, нiж 15 рокiв тому, ставитися до етики поведiнки керiвництва в цiлому. Те, що робить i як поводиться господар, – основний фактор впливу на поведiнку пiдлеглого. Таким чином, поводячись етично, керiвник можете помiтно впливати на етику поведiнки своїх пiдлеглих.

У пiдприємницькiй дiяльностi зустрiчаються випадки бiльшого чи меншого вiдхилення вiд суспiльних норм, що, власне, i є неетич- ною поведiнкою. Причинами неетичної дiяльностi можуть бути:

· конкурентна боротьба;

· бажання мати великi прибутки;

· невмiле стимулювання керiвникiв за етичну поведiнку;

· зменшення значення етики в суспiльствi;

· бажання досягти мети та виконати мiсiю органiзацiї будь- якою цiною;

· неетична поведiнка партнерiв (сумiжникiв, засновникiв, поста- чальникiв тощо);

· виникнення конфлiктних, стресових та iнших подiбних явищ в органiзацiї;

· невдалий пiдбiр та невміле застосування стилiв керiвництва в органiзацiї;

· занадто складна система розробки та прийняття рiшень в органiзацiї.

Нагадуємо, у загальному значенні етика – це набір моральних принципів і цінностей, що керується поведінкою людини чи групи людей і визначає позитивні та негативні оцінки їх думок і дій. Це ніби внутрішній кодекс законів, що визначає, як можна поводи- тися, а як не можна, які рішення можна приймати, а які ні, де проходить межа між добром і злом. Етика пов’язана з внутрішніми цінностями, а вони, у свою чергу, є частиною корпоративної культури


 


Тема 15. Соціальна відповідальність та етика в менеджменті