Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


Компенсаційна справедливістьзобов’язує відповідальну сторону відшкодувати людям заподіяний збиток. Більше того, люди не повинні нести відповідальність за події, що знахо-дяться поза сферою їх контролю.

Концепція справедливості найбільш близька до мислення, на якому базується сфера законодавчої системи, тому що ґрунту- ється на дії правил і розпоряджень. Дана теорія не вимагає складних розрахунків, як в утилітарному підході, і не служить особистим інтересам, що можливо в підході індивідуалістичному. Вона вимагає, щоб менеджери визначали для себе характерис- тики-атрибути, відповідно до яких і оцінюються дії працівників. Наприклад, могли б ви запропонувати своє рішення проблеми компенсації представникам національних меншостей збитку від дискримінації в минулому? Концепція справедливості підтримує спроби виправлення помилок минулого, так само як і в чесній грі, і в рамках встановлених правил. Відповідно до неї, підставою для різної оплати праці чи просування по службі можуть виступати причини, пов’язані винятково з виконуваними робочими завдан- нями. Більшість правил і законів, що регулюють управління людсь- кими ресурсами, ґрунтується на концепції справедливості.

Сучасний менеджмент пропонує певнi заходи щодо забезпечення етичної поведiнки.

1. Впровадження етичних норм, якi вiдображають систему загальних цiнностей, суспiльних уподобань і правил етики працiвникiв в органiзацiї. Наприклад, етичними нормативами заборо- няються хабарi, подарунки, порушення законiв, незаконнi виплати полiтичним органiзацiям, необгрунтованi вимоги, розкриття секретiв фiрми, використання забороненої iнформацiї.

Захiдний спецiалiст Тiм Граунт-Смiт пiдкреслює, що iнстинкт наживи слiд стримувати етичними нормами, створенням високо- морального клiмату в бiзнесi. У розвинутих країнах цi пiдходи сьогоднi переважають. Так, великi корпорацiї посилено афiшують свою турботу про навколишнє середовище, створюють механiзми “екологiчної безпеки”. Особисто це стосується хiмiчних, нафто- переробних та iнших пiдприємств iз шкiдливим виробництвом.

Деякi компанiї пiд впливом етичної поведiнки вiдмовляються навiть вiд вигiдної експлуатацiї робочої сили в країнах, що розви- ваються. Наприклад, один iз свiтових лiдерiв у виробництвi одягу компанiя “Левi Страусс” нещодавно припинила свої капiтало- вкладення в економiку Бiрми та Китаю через порушення прав людини в цих країнах.


 

2. Створення комiтетiв з етики, основне завдання яких – оцiню- вати повсякденну практику з позицiй етики та етичної поведiнки. На невеликих пiдприємствах цю функцiю може виконувати спецiалiст з етики бiзнесу (наприклад, адвокат з етики).

3. Проведення соцiальних ревiзiй, покликаних оцiнювати вплив соцiальних факторiв на органiзацiю.

4. Органiзацiя навчання етичнiй поведiнцi керiвникiв та пiдлеглих.

5. Постiйне iнформування працiвникiв про випадки високо- етичної поведiнки через пресу, радiо, телебачення тощо.

6. Проведення нарад, конференцiй, симпозiумiв з проблем етичної поведiнки.

Стосовно бiзнесу етика визначає такi моральнi критерiї i пара- метри вiдносин мiж виробниками i споживачами, службовцями i керуючими компанiї, самими компанiями i державою, якi утворю- ють систему взаємних обов`язкiв iндивiдуумiв.

Без дотримання етичних норм вся iнфраструктура бiзнесу, яка в багатьох випадках будується на основi неформальних угод, неформальних контрактiв, довiри партнерiв один до одного, буде порушеною. Тому ступінь довiри партнерiв до етичних стандартiв один до одного вiдiграє суттєву роль у бiзнесi. Опитування мене- джерiв, проведенi у Францiї, Нiмеччинi, США, показали, що бiльшiсть з них подiляє точку зору, що здорова етика є запорукою успiшного бiзнесу.

Існує чимало етичних критерiїв цивiлiзованого пiдприємництва, але особливу цiннiсть у дiлових вiдносинах набуває чеснiсть i поряднiсть партнерiв. Американський пiдприємець К. Редолл писав, що в бiзнесi необхiдно покладатися на сумліннiсть iндивiдуума: це той бік свободи, який називається вiдповiдальнiстю.

У цiлому, 90 % загального числа найбiльших американських компанiй розробили власнi кодекси етики, значна частина амери- канських шкiл бiзнесу включили вiдповiднi курси у свої навчальні програми.

Однiєю з найпопулярнiших форм закрiплення дiлової етики є проголошення етичних кодексiв або кодексiв поведiнки, якi приймає корпорацiя. Вони є списком заповiдей i правил для службовцiв (не зловживати службовим становищем, не давати хабарiв, не приймати подарункiв), або декларуванням загальних принципiв.

Етичнi кодекси розробляються не тiльки фiрмами. В США iснують цеховi кодекси, якi застосовують групи професiйних бiзнесменiв (спецiалiсти з реклами i маркетингу, маклери, брокери,


 


Тема 15. Соціальна відповідальність та етика в менеджменті