Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


збутовики та iн.). У деяких галузях родиннi фiрми застосовують галузевi етичнi кодекси. Це дозволяє, з одного боку, розробити єдинi етичнi критерiї у певнiй сферi бiзнесу для всiх пiдприємцiв, якi ведуть власну справу в цiй сферi, з іншого, – спрощують вияв- лення неетичної поведiнки конкурентiв, створюють конкурентнi стимули для пiдвищення якостi виробiв.

Дедалі бiльше американських компанiй вводять посаду «посе- редника зі скарг працюючих». У функцiї посередникiв входять дослiдження етичних питань, консультацiї для службовцiв, аналiз потенцiйних проблемних галузей. Будь-який службовець корпо- рацiї може звернутися до посередника i одержати квалiфiковану консультацiю з морально-етичних проблем, якi його цiкавлять.

Велике значення надається етичнiй сторонi вiдносин пiдпри- ємцiв iз споживачами. Мова йде про адекватність реклами товарів, якi виробляються фiрмами, їх характеристики.

Виховання у працівників таких рис, як чеснiсть, уважнiсть, надiйнiсть формує високу культуру обслуговування клiєнтiв. Пояснюючи думку про пiдлеглiсть виробництва iнтересам спожи- вача, К. Мацусiта – голова японської корпорацiї “Мацусiта Денкi”– вiдмiчає, що споживач – король. Роль вiдданого пiдлеглого полягає в тому, щоб допомогти королю прийняти правильне рiшення. Тодi разом, мудрий правитель i його вiрнi пiдданi, зможуть забезпечити процвiтання суспiльства i нацiї. Таке кредо багатьох компанiй у вiдношенні до споживача.

Багато компанiй iдуть на значнi фiнансовi витрати. Так, амери- канська компанiя “Дженерал моторс” одного разу втратила 3,5 мільйона доларiв на однi тiльки поштовi послуги, щоб попередити 6,5 млн. володарiв автомобiлiв про дефекти в крiпленнi двигунiв.

У корпорацiї “Кеситл”, яка продає складне медичне обладнання, існує традицiя: три рази на тиждень керуючi зобов`язанi зателе- фонувати клiєнту, який купив у них обладнання до 15 мiсяцiв потому, і поцiкавитися, чи задоволений клiєнт її продукцiєю. В результатi вигоду має як клiєнт, так i компанiя. Клiєнт вiдчуває свою важливiсть для компанiї, компанiя, у свою чергу, знаючи думку клiєнта, має можливiсть знайти малi проблеми до того, як вони переростуть у великi.

Складовою пiдприємницької етики є культура ведення дiлових переговорiв мiж потенцiйними партнерами. Дiловi переговори проводяться з метою встановлення контактiв, обговорення проектiв


майбутнiх угод, сумiсних дiй, вирiшення питань, якi становлять взаємний iнтерес для сторiн.

Органiзацiя дiлових переговорiв вимагає ретельної пiдготовки, вивчення можливостей потенцiйного партнера, вмiння спiлкуватися в будь-якому культурному середовищi, знання нацiональних традицiй, звичок, правил етикету. Оволодiння етикою ведення переговорiв є основою для встановлення щирих i мiцних вiдносин мiж бiзнесменами.

Якщо в захiдноєвропейських i американських фiрмах для налагодження дiлових зв`язкiв достатньо обмiну офiцiйними листами, то японським бiзнесменам важливий безпосереднiй контакт з потенцiйним партнером i особиста зустрiч. Органiзовуючи таку зустрiч, необхiдно звертатися до послуг впливового в японських колах посередника. Японськi компанiї розглядають контракт не як юридичний iнструмент, а як основу для налаго- дження вiдносин. Усна угода має для японського партнера бiльшу вагу, нiж письмовий контракт. Це випливає з органiзацiї японсь- кого дiлового спiлкування на досягнення гармонiї, консенсусу i компромiсiв. Багато японцiв народжуються i помирають, нiколи в життi не звернувшись до юриста, а багато японських компанiй не мають юридичної служби для вирiшення конфлiктних ситуацiй. Згiдно з нацiональною традицiю, сторона, яка змушена в ходi дiлового спiлкування пiти на поступки, має право розраховувати на одержання переваг у вирiшеннi якого-небудь питання.

Встановлюючи дiлові вiдносини з японськими бiзнес-менами важливо пам’ятати про дотримання “права статусу”. Офiцiйне спiлкування на рiвних із стоячими нижче, згiдно з уявленнями традицiйної моралi японцiв, може нести “втрату власного обличчя”. Тому для досягнення успiхiв у переговорах необхiдно, щоб спiлкування велося мiж людьми, якi мають приблизно рiвне становище в дiловому свiтi, а будь-яке знайомство з представниками японського бiзнесу повинно починатися з обмiну вiзитними картками. У ходi переговорiв важливо дотримуватися толе- рантностi, коректних i доброзичливих стосунків мiж спiврозмовни- ками, яких би суперечливих поглядiв вони не дотримувалися. Японськi бiзнесмени намaгаються уникнути вiдмов у проханнi, вони намагаються вживати такі вирази, як: “це дуже важко”, “це необхiдно ретельно вивчити”.


 


Тема 15. Соціальна відповідальність та етика в менеджменті