Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


комерційна, експортно-імпортні, валютно-кредитні, посередницькі, лізингові операції, виставки, огляди, конференції, тендери, промис- лові, науково-технічні, технологічні, економічні послуги та ін.

Практика індустріально розвинених країн, де ринкова економіка є провідною, свідчить про те, що у сфері послуг зайнято до 75–80% працездатного населення, тоді як у вироб-ництві матеріальних благ – лише 20–25% працездатних, тобто розгалуженість сфери послуг свідчить про якісні зміни в еконо- міці. За деякими даними економічних джерел в Україні у сфері матеріального виробництва зайнято понад 87,5% працездатних і лише 12,5% працює у сфері послуг.

Ідея та вид діяльності взаємопов’язані між собою. Не можна вибрати вид діяльності без ідеї, не знаючи яким бізнесом займатимешся. Разом з тим вдало вибраний вид діяльності дає можливість реалізувати повною мірою ідею. У конкретній практиці чітко сформульована ідея виступає видом діяльності, тобто набуває власної форми реалізації. Проте знайти ідею і визначити вид діяльності – це ще не все, необхідно підібрати форму організації та стадії функціонування підприємства.

Щоб знайти ідею і визначити вид діяльності необхідно вирішити такі завдання:

· знайти свою “господарську нішу”, тобто місце на ринку;

· визначити регіон, де буде створене підприємство;

· встановити спрямованість або спеціалізацію підприємства;

· зафіксувати форму підприємництва (індивідуальну чи колек- тивну);

· встановити мету своєї діяльності та визначити способи її досягнення, тобто відпрацювати стратегію і тактику бізнесу;

· продіагностувати ресурсну, сировинну базу, дати їй експертну оцінку;

· вибрати технологію виробництва;

· провести аналіз і дати оцінку майбутнім споживачам і конкурентам;

· дослідити можливості вкладання грошей і одержання кредитів;

· вивчити пільги, привілеї, обмеження, перешкоди;

· розробити цінову політику на свій продукт або послугу;

· сформулювати тип збутової поведінки;

· налагодити рекламу.


Налагодити власну справу можна кількома шляхами:

ü організувати індивідуальне підприємництво з правом юридичної особи або без такого права, зареєструвавшись як суб’єкт індивідуальної трудової діяльності;

ü створити приватне або сімейне підприємство;

ü стати засновником (учасником) повного, змішаного, з обмеженою відповідальністю товариства;

ü купити існуюче підприємство (цей процес не набув у нашій країні ще значного поширення, проте з розвитком привати- зації купівля підприємств стане реальністю);

ü купити контрольний пакет акцій акціонерного товариства;

ü застосувати франчайзинг.

Якщо ви зупинили свій вибір на одній із правових форм організа- ції, яка відповідає обраній сфері підприємництва, то необхідно виконати цілий ряд робіт з юридичного оформлення вашої організації. Ці види робіт можна умовно розділити на два етапи:

1) етап затвердження організації;

2) етап реєстрації організації.

Для індивідуальної форми підприємництва, яка не передбачає створення юридичної особи, дані етапи співпадають, оскільки затвердження та реєстрація організації в часі практично не розділені.

Інші правові форми підприємств є юридичними особами, створення яких здійснюється з дотриманням певних процедур. Зміст цих процедур визначається законодавством або підзакон- ними актами, які діють у державі.

Початковий етап утворення підприємства для управлінської ланки є найбільш відповідальним. Особливістю його є високий рівень проведення роботи, прогнозування майбутнього стану, зовнішнього середовища, визначення складових підприємств та дослідження їх взаємодії.

Підготовчий етап утворення підприємства включає в себе ряд складових (рисунок 4.9).

Будь-яке підприємство, яке має статус юридичної особи, створюється фізичними (громадянами) або юридичними (підпри- ємствами, організаціями) особами, які є засновниками. Засновни- ками мажуть бути особа-ініціатор підприємницької діяльності (тобто той, що має ідею) та партнери, яких ініціатор запрошує для створення сумісного бізнесу.


 


Тема 4. Організація як об’єкт управління