Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


Переваги
   

Недоліки
   

 

Відносна простота заснування та ліквідації фірми
Повні самостійність, свобода й оперативність
Максимум спонукальних мотивів діяльності
Конфіденційність діяльності

 

Повна відповідальність підприємця
Обмежені фінансові можливості
Відсутність спеціалізованого менеджменту
Невизначеність термінів функціонування

 

Рис. 4.11. Переваги та недоліки індивідуального підприємництва

 

Партнерство.Ця форма організації підприємництва є логічним продовженням розвитку одноосібного володіння. Така організа- ційно-правова форма підприємницької діяльності передбачає об’єд-нання капіталів двох і більше окремих фізичних або юридичних осіб за умов розподілу ризику, прибутку і збитків на основі рівності; спільного контролю результатів бізнесу; активній участі в його веденні. Основою взаємин між сторонами, що вступають у партнерство, є договір.

За ступенем участі засновників (партнерів) у діяльності підприємства прийнято розрізняти товариства: повні (з повною відповідальністю); командитні; товариства з додатковою та обмеженою відповідальністю.

Розглянемо, які переваги партнерство має перед одноосібними володіннями.

По-перше, зростають фінансові можливості фірми внаслідок об’єднання кількох капіталів. Банки сміливіше дають кредити таким фірмам.

По-друге, вдосконалюється управління фірмою. З’являється спеціалізація в управлінні, тобто розподіл управлінських функцій між партнерами. Крім того, є можливість найняти професійних менеджерів.

По-третє, велика свобода та оперативність господарських дій. По-четверте, як і одноосібні володіння, партнерства користу-

ються податковими пільгами, оскільки прибуток кожного учасни- ка оподатковується як його індивідуальний дохід.


Проте цей тип організації підприємницької діяльності має певні недоліки, через що він інколи не тільки не може подолати недосконалість одноосібної власності, а й породжує нові проблеми.

1. Необмежена відповідальність будь-якого товариства може загрожувати всім партнерам так само, як і одноосібному власнику. Крах одного з партнерів може спричинити банкрутство товариства в цілому, оскільки в більшості випадків учасники несуть солідарну відповідальність.

2. Недостатність досвіду господарювання і несумісність інтересів партерів можуть провокувати малоефективну діяльність, а колективний менеджмент – негнучке управління товариством.

3.

Недоліки
   

 

Необмежена відповідальність
Труднощі з розподілом прибутку
Несумісність інтересів партнерів
Труднощі з ліквідацією

 

Непередбачуваність процесу і результатів діяльності това- риства як нестійкої організаційно-правової форми підприєм- ництва значно збільшують господарський ризик і зменшують впевненість у досягненні очікуваного зиску (рисунок 4.12).

 

Переваги
   

 

Більш широкі фінансові можливості
Спеціалізація в менеджменті
Велика свобода та оперативність дій
Відсутність спеціальних податків