Г.В. Осовська, О.А. Осовський. ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ


 


5.2. Функції менеджменту як види управлінської діяльності

 

Складна структура організації утворює єдине ціле завдяки ці- леспрямованому впливу на її основні зв’язки і процеси. Це досяга- ється управлінською діяльністю, що являє собою сполучення різ- них функцій (видів діяльності), кожна з яких спрямована на вирі- шення специфічних, різноманітних і складних проблем взаємодії між окремими підрозділами організації, що вимагають здійснення великого комплексу конкретних заходів. Сфера управління охоп- лює не тільки виробництво, але й НДДКР, збут, фінанси, комуні- кації, тобто всі сторони великої діяльності організації.

Якщо коротко сформулювати коло проблем, які розв’язуються управлінською діяльністю, то їх можна звести до наступного: на- самперед визначаються конкретні цілі розвитку, виявляється їхня пріоритетність, черговість і послідовність вирішення. На цій осно- ві розробляються господарські завдання, визначаються основні напрямки і шляхи вирішення цих завдань, розробляється система заходів для вирішення намічених проблем, визначаються необхід- ні ресурси і джерела їхнього забезпечення, встановлюється конт- роль за виконанням поставлених завдань.

Реалізація загальних завдань управління вимагає створення необхідних економічних та інших умов у сфері управління. Так, завдання пристосування виробництва до вимог і попиту ринку вимагає виконання функції маркетингу; завдання обґрунтованого визначення основних напрямків і пропорцій розвитку матеріаль- ного виробництва з урахуванням джерел його забезпечення вирі- шується шляхом здійснення функції планування; завдання налаго- дження організаційних відносин між різними підрозділами з ви- конання рішень і планових показників господарської діяльності фірми на конкретний період здійснюється шляхом реалізації фун- кції організації; завдання перевірки виконання діяльності, а також порівняння з наміченими цілями і напрямками розвитку здійсню- ється через функцію контролю. Це означає, що зміст кожної фун- кції управління визначається специфікою завдань, що виконують- ся в рамках функції. Тому складність виробництва і його завдань визначає всю складність управління і його функцій.


Це положення має важливе методологічне значення для роз- криття сутності і ролі окремих функцій управління, що в нинішніх умовах розширилися, ускладнилися і диференціювалися у зв’язку з ростом масштабів господарської діяльності, диверсифікованістю й інтернаціоналізацією виробництва.

Управлінські функції виконуються в організації спеціальним апаратом (органами управління), що складається з взаємодіючих між собою підрозділів. За кожним з них закріплюються свої специ- фічні функції (як функції апарату управління). Їхнє виконання зв’язане з вирішенням конкретних завдань, що входять у сферу діяльності (відповідальності) відповідного органа управління. А це вимагає застосування визначених методів і засобів. Так, для реалізації функції маркетингу застосовуються такі методи, як роз- робка внутрішньофірмових програм маркетингу з кожного проду- кту і прогноз розвитку; для виконання функції планування – роз- робка планів і прогнозів; для здійснення функції контролю – скла- дання балансів, рахунків прибутків і збитків тощо.

Організаційно-технічний характер функцій апарату управлін- ня визначається тим, що вони містять у собі збір, систематизацію, обробку й аналіз інформації; розробку і прийняття рішень; дове- дення рішень до конкретних виконавців і організацію їхнього виконання; проведення контролю за виконанням рішень.

Кожен підрозділ апарату управління здійснює таку діяльність у рамках своєї компетенції, тобто відповідно до реалізуючих функцій управління.

Проблема дослідження функцій управління у сучасних умовах є найбільш актуальною, суперечливою і трудомісткою. Вона без- посередньо зв’язана з проблемою організації апарату управління, удосконалення всієї системи управління науково-технічною і виробничо-збутовою діяльністю фірми. Однак, як би добре не бу- ли розвинуті функції управління, для здійснення управлінської діяльності цього ще недостатньо. Необхідні ще такі економічні важелі й інструменти, що дозволяють реалізувати ці функції до- сить повно й ефективно. Ми виходимо з положення, відповідно до якого функції управління й економічні важелі та інструменти взаємо- пов’язані між собою в єдиний економічний (господарський) меха- нізм управління.

Функції управління діяльністю організації, а відповідно і ме- тоди їхньої реалізації, не є незмінними, які раз і назавжди сформу-


 


Тема 5. Функції та технологія управління