Проблема 6. Бюджетно-податкова політика як інструмент макроекономічної стабілізації

4.6.1. Державний бюджет як дзеркало розвитку економіки України.Для успішного висвітлення даної проблеми слід:

1.Виявити основні теоретичні аспекти проблеми формування на ефективного використання бюджетних коштів: визначити мету і завдання бюджетної політики, її види; показати рівні, на яких формуються бюджети; розкрити структуру державного і місцевих бюджетів; детальніше зупинитися на формування дохідної та видаткової частин державного і місцевого бюджетів; розглянути можливі джерела наповнення державного бюджету. Необхідно також висвітлити ті відмінності, які існують у поглядах різних економістів на проблему бюджетного дефіциту. Доцільним буде визначення факторів економічного та політичного характеру, які впливають на процеси формування державного бюджету і здійснення бюджетної політики.

2.Проаналізувати відповідність статей державного бюджету тим нормативним актам, які є законодавчою базою для формування державного бюджету, зокрема Закону України “Про державний бюджет”, ч.2 ст.61 Закону України "Про освіту”, ст. 12 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я”, ст.2 Закону України "Про оборону", ст.34 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", ст.2 Закону України "Про загальнодержавну (національну) космічну програму України" іншим актам. Слід також проаналізувати структуру державного бюджету (дохідну, видаткову частини, дефіцит в абсолютному вимірі та відсотках від ВВП) в динаміці за декілька років та зробити висновки щодо тенденцій розвитку бюджетної системи. Необхідно показати пріоритетні напрями Державної програми економічного й соціального розвитку України та проаналізувати ступінь відповідності державного бюджету стратегії розвитку людського потенціалу, який є головною передумовою реалізації інноваційної моделі реформування економіки.

3.На основі проведеного аналізу і виявлених проблем показати головні завдання з формування державного бюджету, що визначає стратегію розвитку. Серед них доцільно детальніше зупинитися на таких , як скорочення податкових пільг, прозорість приватизаційних процедур та збільшення надходжень до бюджету від приватизації; стабілізація фінансової системи, збільшення обсягів підтримки галузям соціально-культурної сфери; ефективність використання наявних ресурсів; відмова від надання державних гарантій для одержання кредитів суб’єктами підприємницької діяльності; прозорість бюджетних показників і процедур тощо.

4.6.2. Бюджетна політика в Україні як фактор макроекономічного розвитку.Для розкриття даної теми слід розглянути такі питання і виконати такі завдання:

1.Розкрити теоретичні проблеми здійснення бюджетної політики: виявити основні напрямки дискреційної фіскальної політики; визначити механізм впливу державних видатків і податкових надходжень на обсяги національного виробництва, інфляцію та зайнятість; визначити структуру та спрямованість державних видатків на закупівлю товарів та послуг; показати напрямки державного фінансування соціальних програм тощо. Слід також визначити принципи надходження коштів до дохідної частини державного бюджету та проаналізувати загальні теоретичні підходи до проблеми збільшення бюджетного дефіциту на основі виявлення впливу мультиплікаторів податків та державних видатків на збалансованість бюджету.

2.Проаналізувати в динаміці за ряд років основні показники, які визначають дієвість здійснення бюджетної політики. Рекомендується звернутися до таких характеристик, як величина надходжень до державного бюджету, величина державних видатків, величина державного дефіциту, обсяг ВВП. При цьому аналіз слід робити у розрізі окремих статей дохідної або видаткової частин бюджету, що дозволить виявити тенденції зміни і основні фактори впливу бюджетної політики України на економічний розвиток. Доцільно також обсяги ВВП подавати відповідно до тих галузей економіки, в яких ВВП створено. За результатами аналізу необхідно зробити висновки щодо ефективності спрямування бюджетних коштів. Для більш детального аналізу сучасної бюджетної політики слід проаналізувати виконання державного бюджету за минулий рік та проект бюджету (або Закон “Про державний бюджет”) на наступний рік. Тут необхідно звернути увагу на чинники, які визначили дієвість бюджетної політики в минулому році та її відповідність стратегії економічного зростання. На основі факторного аналізу визначити проблеми, які будуть в майбутньому впливати на формування бюджетної політики України. Серед цих факторів доречно вказати як на економічні, так і на політичні.

3.Визначити пріоритетні завдання бюджетної політики, що сприяє економічному і соціальному зростанню. Слід звернути увагу на такі напрямки: посилення соціальної спрямованості бюджету; збільшення видатків розвитку; забезпечення надходжень до бюджету у грошовій формі; скорочення економічно необґрунтованих пільг і субсидій; перехід на казначейське обслуговування бюджетів усіх рівнів; чітке розмежування повноважень між бюджетами різних рівнів і реформа міжбюджетних стосунків; дотримання збалансованості державних фінансів.

4.6.3. Податкова політика як чинник макроекономічного зростання в Україні.Для виконання курсової роботи слід виконати такі завдання:

1.Розкрити теоретичні проблеми здійснення податкової політики: розглянути основні види податків, елементи податку, функції податків у розвинутій ринковій економіці та економіки перехідного типу; охарактеризувати принципи оподаткування; критично проаналізувати дві концепції оподаткування ( а) залежність величини сплачених податків від отриманих від держави вигод; б) залежність величини податків від величини доходу платника податків); розглянути способи стягування податків, які поширені в міжнародній практиці. Необхідно також виявити сутність і мету податкової політики і класифікувати види податкової політики відповідно до пріоритетів економічного розвитку. Слід проаналізувати позиції різних економічних шкіл щодо впливу податків на сукупний попит та сукупну пропозицію та охарактеризувати інструменти податкової політики.

2.Проаналізувати сучасну податкову політику в Україні: розглянути основні законодавчі акти щодо здійснення податкової політики і визначити, наскільки практика оподаткування відповідає стратегічній меті соціально-економічного розвитку українського суспільства; порівняти засади, на яких базується українська податкова система з розвиненими ринковими країнами і країнами з перехідною економікою; проаналізувати структуру дохідної частини державного бюджету і визначити основні джерела надходжень; проаналізувати величину і структуру податкових надходжень з метою виявлення видів податків, що є основними для наповнювання державного бюджету. Доцільно проаналізувати ефективність системи обов’язкового соціального страхування як особливого виду оподаткування. Аналіз слід проводити як у динаміці за декілька років, так і за результатами виконання державного бюджету за останній рік. Динамічний аналіз має виявити тенденції впливу податкової політики на макроекономічну ситуацію, тому доречним буде порівняння характеристик податкової системи з показниками макроекономічного розвитку, зокрема, обсягу ВВП, розміру прибутку, отриманого приватним і державним секторами економіки, рівня зайнятості або безробіття, оцінки масштабів тіньової економіки тощо. Вертикальний аналіз податкових надходжень до державно бюджету має висвітлити поточні проблеми здійснення податкової політики в Україні. Серед них треба звернути увагу на такі: суперечливість і нестабільність податкового законодавства; податковий тиск, що обумовлює значний рівень недоїмки та гальмує розвиток легального сектору економіки; наявність великої кількості необґрунтованих податкових пільг, що створює нерівні умови конкуренції для виробників; складність ведення податкового обліку і неузгодженість з нормами бухгалтерського фінансового обліку, що збільшує витрати виробників на адміністрування і створює умови для зловживань у процесі стягування податків.

3.На базі виявлених проблем визначити головні напрями вдосконалення української податкової системи і здійснення стимулюючої податкової політики. Критично проаналізуйте можливі наслідки запровадження таких заходів: прийняття Податкового кодексу; зниження податкового навантаження за рахунок: скорочення переліку податків і зборів; поступове зниження ставок оподаткування прибутку підприємств, доходів фізичних осіб, ставки ПДВ, розміру нарахувань на фонд оплати праці; розширення бази оподаткування шляхом скасування пільг, які не мають інноваційної та інвестиційної спрямованості і не пов’язані безпосередньо з із соціальним захистом малозабезпечених верств населення; залишення в повному обсязі суми амортизаційних відрахувань у розпорядженні суб’єктів підприємницької діяльності; спрощення системи адміністрування податків і зборів; удосконалення механізму відшкодування ПДВ; розробка методик обчислення податкових надходжень які б враховували вплив ставки податку на величину бази оподаткування.

 

4.6.4. Бюджетний дефіцит: сутність і шляхи подолання в трансформаційній економіці.Для розкриття даної теми слід виконати такі завдання:

1.Розкрити теоретичні аспекти проблеми впливу дефіциту державного бюджету на макроекономічну ситуацію: висвітлити сутність бюджетного дефіциту, його види (активний і пасивний); необхідно охарактеризувати структуру фактичного бюджетного дефіциту (тобто його структурну і циклічну складову), виявити вплив дискреційної і автоматичної фіскальної політики на структурний і циклічний дефіцит та розкрити залежність між зміною величини бюджетного дефіциту та стимулюванням сукупних видатків і сукупної пропозиції. Далі слід показати джерела покриття дефіциту державного бюджету та охарактеризувати види державного боргу, який зростає при фінансуванні бюджетного дефіциту. Доцільно розкрити вплив державного боргу на макроекономічну ситуацію та перерозподіл доходів меж різними верствами населення.

2.Критично проаналізувати підходи, які існують в економічній теорії до проблеми збалансованості державного бюджету: 1) бюджет, який балансується щорічно; 2)бюджет, який балансується відповідно до циклічних коливань; 3) теорія функціональних фінансів. На цій основі слід проаналізувати бюджетну політику української держави щодо проблеми збалансованості державного дефіциту. Аналіз бюджетного дефіциту доцільно провести в динаміці за період здобуття незалежності Україною до теперішнього часу в абсолютному вимірі та у відсотках до ВВП і порівняти отримані результати з аналогічними показниками інших країн. Слід також дати аналіз державного боргу останнього року у порівнянні з попереднім роком за показниками: надходження до державного бюджету, в тому числі, податкові надходження; видатки державного бюджету, в тому числі за статтями державних закупок товарів та послуг; величина бюджетного дефіциту, в тому числі структурного та циклічного; щорічні темпи зростання зазначених показників. На основі такого аналізу слід виявити основні фактори, які вплинули на динаміку державного боргу останнього року і зробити висновок щодо відповідності структури бюджетного дефіциту України стратегічній меті забезпечення економічного зростання. Доцільно також простежити величину державного боргу України за ряд років, в тому числі зовнішнього і внутрішнього боргу, величину щорічних виплат процентів і погашення державного боргу, спрямованість запозичених коштів та оцінити ефективність їхнього використання.

3.За результатами проведеного аналізу визначити, до якої із зазначених концепцій бюджетного боргу тяжіє українська бюджетна політика та оцінити соціально-економічну ефективність таких дій. На базі проведеного аналізу необхідно вказати основні напрямки зменшення бюджетного дефіциту, зокрема стимулювання національного виробництва шляхом удосконалення податкового законодавства, скорочення податкових пільг, усунення подвійного оподаткування, спрощення процедури стягування податків і зборів; скорочення витрат на апарат державного управління; наближення надання суспільних послуг до місця їх безпосереднього споживання; публічність бюджетного процесу та дієвий контроль за публічними фінансами тощо.