Структура курсової роботи

Структурна частина роботи Приблизний обсяг, стор.
Титульний аркуш
Завдання на виконання курсової роботи
Реферат
Зміст 1-2
Перелік основних позначень, скорочень, символів тощо (за необхідності) 1-2
Вступ 2-3
Основна частина 40 - 45
Висновки 2-3
Перелік використаних джерел 2-3
Додатки (за необхідності) без обмежень

Реферат призначений для короткого ознайомлення зі змістом курсової роботи. Він має бути коротким, інформативним і містити: відомості про обсяг роботи, кількість ілюстрацій, таблиць, додатків, кількість використаних літературних джерел; предмет, мету і задачі дослідження; використані методи дослідження і короткі висновки щодо результатів роботи; перелік ключових слів (див. додаток Д).

Зміст відображає поетапний план курсової роботи та задачі, що студент має розв’язати у своєму дослідженні. У ньому послідовно вказується назва розділів, підрозділів, пунктів (якщо вони мають заголовок), які повинні точно відповідати їхній назві в тексті роботи, а також вступу, висновків, списку використаних джерел і додатків (за їхньої наявності), з указуванням номерів сторінок, на яких розміщено початок даної структурної частини курсової роботи.

Вступ має містити:

обґрунтування вибору теми курсової роботи;

лаконічне розкриття її актуальності і значимості вирішення обраної проблеми для національного виробництва;

ступінь висвітлення і теоретичної розробки цієї проблеми в науковій та спеціальній літературі;

формулювання мети і задач курсової роботи;

визначення об'єкту і предмету дослідження обраної проблеми;

зазначення методів та інформаційно-довідкової бази дослідження;

визначення хронологічних меж дослідження;

зазначення практичної цінності вирішення досліджуваної проблеми.

Для кожної теми роботи зміст має свої особливості, але можна виділити певні загальні риси всіх робіт. Це дозволяє рекомендувати студентам додержуватися такої структури основної частини курсової роботи: роботу можна поділити на три змістовні частини. У першій частині досліджуються теоретичні і методологічні аспекти проблеми, що розглядається. Умовно її можна назвати теоретичною. Ця частина є першим розділом курсової роботи. Вона має містити результати:

розкриття сутності досліджуваних економічних категорій та взаємозв'язок між ними, теоретичне і прикладне значення даних категорій;

характеристики досягнутого рівня теоретичної розробки досліджуваної проблеми на основі вивчення наукових праць вітчизняних і зарубіжних економістів, законодавчих актів, урядових рішень і постанов, методичних розробок тощо;

висвітлення методологічних основ формування інформації про предмет дослідження.

Теоретична частина має носити критичний характер, тобто студент не повинен переписувати відомі істини з економічної літератури і підручників. Його завдання - осмислити дане соціально-економічне явище, проаналізувати його висвітлення в літературі, обґрунтувати своє ставлення до позитивних і негативних сторін відомих вирішень досліджуваної проблеми.

Друга частина, яка є другим розділом курсової роботи, повинна відображати стан практичного розв’язання досліджуваної проблеми з наведенням позитивних моментів та недоліків (з посиланням на літературні джерела). Завданням другого розділу є не тільки статична оцінка даного соціально-економічного явища, але й виявлення його тенденцій, встановлення причин відхилення фактичного стану економічних показників від бажаних.

Таким чином, результати аналізу, проведеного у другому розділі курсової роботи, є основою для обґрунтування рекомендацій щодо економічної політики, яка спрямована на досягнення макроекономічних цілей шляхом розв’язання виявлених проблемних питань.

Завершальна частина курсової роботи, тобто третій її розділ, має містити обґрунтування напрямків удосконалення вирішення досліджуваної проблеми. Цінність роботи підвищує визначення соціально-економічних показників ефективності наданих рекомендацій та розрахунок величини народногосподарського ефекту і його впливу на макроекономічні параметри.

Кожний розділ необхідно поділити на 3 – 4 підрозділи відповідно до мети дослідження, з урахуванням повноти освітлення і логіки викладу матеріалу. Приклад оформлення змісту курсової роботи, який одночасно відбиває її структуру, загальний зміст і план, наведено в додатку Е.

У висновках:

підбиваються підсумки виконаної роботи в ракурсі результатів, отриманих у першому, другому та третьому розділах курсової роботи;

надається оцінка соціально-економічної ефективності запропонованих рішень;

зазначаються нерозв’язані проблеми та пропонуються можливі напрямки їхнього вирішення.

Висновки формулюються чітко, стисло, конкретно. Вони не містять нової інформації порівняно з основною частиною курсової роботи. Висновки і пропозиції можуть бути надані у вигляді тез наприкінці роботи.

Список використаних джерел складається відповідно до чинних стандартів: ГОСТ 7.1-84 “Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления”, ДСТУ 3582-97 “Інформація і документація. Скорочення слів в українській мові в бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила”, ГОСТ 7.12-93 «Библиографическая запись. Сокращение слов на русском языке. Общие требования и правила». Перелік використаних джерел можна розміщувати одним з трьох способів: у порядку появи посилань у тексті, в алфавітному порядку, у хронологічному порядку. Найбільш зручним у користуванні і при складанні є перший спосіб. Саме він є рекомендованим при написанні курсової роботи. Приклад бібліографічного опису джерел наведено в розділі 5 цієї методичної розробки.

Додатки містять у собі додатковий ілюстративний матеріал у вигляді таблиць, графіків, діаграм, формул, розрахунків, виконаних на комп'ютері, які не увійшли до основного тексту, але допомагають більш повно сприймати розв’язання досліджуваної проблеми. Додатки не є обов’язковою частиною курсової роботи.