Проблема1. Макроекономічна структурна політика

4.1.1. Структура народногосподарського комплексу України: відповідність завданням розвитку суспільства. У роботі рекомендується виконати такі завдання:

1.Висвітлити теоретичні проблеми структури економіки і її значення для динамічного розвитку країни: загальні риси та особливості структури економіки розвинутих країн та країн, що розвиваються; види макроекономічних пропорцій та їхній вплив на економічний і соціальний розвиток країни; тенденції структурних зрушень економіки, що відповідають сучасному етапові НТП.

2.Проаналізувати структуру народногосподарського комплексу України: слід провести вертикальний аналіз (тобто проаналізувати внутрішню структуру досліджуваного явища за такими показниками, як ВВП, національний доход, чисельність зайнятих, розподіл основних виробничих фондів тощо); провести горизонтальний аналіз структури економіки України (тобто проаналізувати динамічні зміни макроекономічних пропорцій за десятирічний період та виявити тенденції структурних зрушень економіки України); порівняти структуру народногосподарського комплексу України з індустріально розвинутими країнами, а також країнами Східної Європи, Росії та іншими країнами СНД; виявити закономірності розвитку структури національних економік у зв’язку з процесами глобалізації і об’єднання Європи.

3.На основі проведеного аналізу зробити висновки про ступінь відповідності структури української економіки потребам сучасного етапу НТП і соціально-економічного розвитку суспільства; оцінити спрямованість і ефективність урядової структурної політики та визначити напрямки її удосконалення.

4.1.2. Старопромисловий регіон Донбасу і необхідність його структурної перебудови.У роботі рекомендується розглянути такі питання:

1.Теоретичні проблеми регіональних відмінностей структури економіки України: особливості формування старопромислових регіонів, в тому числі Донбасу; роль, яку вони відіграли в процесі індустріалізації країни і розвитку промисловості; необхідність структурної перебудови економіки старопромислових регіонів; теоретичні і нормативні основи функціонування спеціальних економічних зон та територій приоритетного розвитку.

2.Аналіз специфіки галузевої структури економіки Донецького регіону: слід проаналізувати показники, що характеризують частку обсягу національного виробництва та доходу, які створено підприємствами Донбаса (ВВП, національного доходу), проаналізувати показники, що характеризують наявність та ефективність використання економічних ресурсів Донбаса (чисельності зайнятих та рівень безробіття, середній рівень заробітної плати та обсяги її заборгованості, продуктивність праці в галузях, вартість основних виробничих фондів та ступінь їхнього зносу, фондовіддача, обсяги інвестицій (приватних і державних), рентабельність галузей тощо); проаналізувати показники забруднення навколишнього середовища та коштів, що витрачаються підприємствами на його охорону. Приділити особливу увагу паливно-енергетичному та металургійному комплексам.

3.Висвітлення на основі проведеного аналізу виробничих, економічних, соціальних та екологічних проблем, які обумовлені функціонуванням застарілої структури виробництва в Донбасі, розкриття необхідності її докорінної перебудови; виявлення основних факторів здійснення такої перебудови, оцінка дієвості державної та регіональної структурної політики та визначення напрямків удосконалення структури економіки Старопромислового регіону Донбаса. Оцінка народногосподарського ефекту від здійснення запропонованих заходів щодо вирішення проблеми структурної перебудови регіональної економіки.

 

4.1.3. Невиробнича сфера в структурі народногосподарського комплексу України: проблеми функціонування та шляхи розвитку.У роботі рекомендується розглянути такі питання:

1.Теоретичні аспекти функціонування і розвитку невиробничої сфери: невиробнича сфера в структурі сучасної макроекономіки; роль і значення освіти, охорони здоров’я, культури, мистецтва, спорту та інших галузей невиробничої інфраструктури для стабільного і динамічного розвитку економіки; специфіка функціонування даної сфери з погляду наявності “зовнішніх ефектів” та її особливого положення в системі ринкових відносин; новітні тенденції структурних змін розвинутих країн, що рухаються у напрямку створення постіндустріального суспільства; вплив розвитку глобальних інформаційних технологій на розвиток невиробничої сфери та структуру економіки окремих країн.

2.Аналіз рівня розвитку невиробничої сфери в Україні за період незалежності нашої держави та порівняно з іншими країнами: слід провести динамічний та порівняльний аналіз показників вартості наданих послуг, фінансування, забезпеченості основними виробничими фондами і кадрами, рівня оплати праці в галузях невиробничої сфери, частки витрат на потреби невиробничої сфери в державному та місцевих бюджетах тощо; провести аналіз механізму державної підтримки галузей невиробничої сфери в контексті світового досвіду.

3.Основні проблеми функціонування і розвитку невиробничої сфери; причини, що породили ці проблеми, та напрямки і шляхи подальшого розвитку невиробничої сфери, підвищення її ефективності.

 

4.1.4. Агропромисловий комплекс України в системі макроекономічних пропорцій і показників.Тема потребує висвітлення таких проблем та виконання таких завдань:

1.Теоретичні проблеми структури економіки та ролі в ній АПК: взаємодія АПК з іншими галузями народного господарства; доля АПК у створенні ВВП та національного доходу для розвинутих та аграрних країн; проблеми підвищення продуктивності агропромислового комплексу; в тому числі, теоретичні та законодавчі проблеми функціонування та розвитку ринку землі в пострадянських країнах, проблеми ціноутворення на сільськогосподарську та промислову продукцію тощо; проблеми інтеграції АПК України у світове господарство та проблеми забезпечення економічного суверенітету держави, збільшення експортного потенціалу та підвищення життєвого рівня населення України.

2.Аналіз динаміки розвитку АПК України за 90-ті роки за показниками обсягів виробництва сільськогосподарської продукції та її переробки, продуктивності праці в АПК, рівня зайнятості, рівня сукупних доходів працівників АПК та порівняльний аналіз рівня та ефективності функціонування АПК нашої країни з іншими державами, в тому числі тими, що мають подібні природні умови, або близькі до України за рівнем економічного розвитку чи відносинами власності на землю.

3.Висвітлення на базі проведеного аналізу основних проблем АПК на сучасному етапі розвитку економіки України з урахуванням досвіду інших країн; оцінка ефективності державної політики щодо розвитку АПК; визначення напрямків і шляхів розвитку агропромислового комплексу і оцінка значення запропонованих дій в контексті удосконалення структури економіки та макроекономічних пропорцій, а також підвищення життєвого рівня населення України, зокрема, сільських мешканців.