Проблема 4. Зайнятість в системі макроекономічної рівноваги

4.4.1. Повна та ефективна зайнятість як мета макроекономічного розвитку.Для розкриття теми цієї курсової роботи рекомендується розглянути такі питання та виконати такі завдання:

1.Охарактеризувати теоретичні основи проблеми досягнення повної зайнятості: дати визначення поняттю повної та ефективної зайнятості; надати різні точки зору на проблему досягнення повної зайнятості в кейнсіанській та неоконсервативній моделях; визначити фактори, що спричиняють порушення рівноваги на ринку праці і сприяють збільшенню рівня циклічного безробіття.

2.Проаналізувати рівень зайнятості та безробіття в українській економіці та порівняти його з аналогічними показниками інших країн. При цьому доцільно вказати на методичні розбіжності різних країн у визначення рівнів зайнятості та привести дані щодо міжнародної практики розрахунку рівня зайнятості та безробіття, проаналізувати ступінь інформативності та об’єктивності показників зайнятості та безробіття, які розраховують українські статистичні органи. Рекомендується проаналізувати також вплив на рівень зайнятості таких її складових, як приховане безробіття та подвійна зайнятість.

3.На основі проведеного аналізу чинників впливу на рівень зайнятості в макроекономіці визначити ті задачі, які необхідно розв’язати для досягнення повної і ефективної зайнятості. Доцільно навести досвід різних країн щодо вирішення досліджуваної проблеми та можливість його використання в економічній політиці України.

4.4.2. Макроекономічні закономірності функціонування ринку праці.Для розкриття даної теми пропонується виконати такі завдання:

1.Охарактеризувати загальнотеоретичні закономірності формування та функціонування ринку праці, виявити чинники попиту і пропозиції робочої сили (серед інших чинників особливу увагу слід приділити проблемі формування людського капіталу), умови формування рівноважної ставки заробітної плати та рівня зайнятості; виявити роль і значення ринку праці в системі загальної рівноваги; показати, який вплив на функціонування ринку праці має його державне регулювання.

2.Проаналізувати проблеми, що існують на ринку праці в умовах формування соціального ринкового господарства. Для цього необхідно виявити особливості кон’юнктури на українському ринку праці, охарактеризувати основні типи ринків праці у вітчизняній економіці, проаналізувати ступінь гнучкості українського ринку праці та чинники, що її визначають. Необхідно зробити динамічний аналіз стану ринку праці в Україні за період від 1990 року до теперішнього часу у розрізі галузей економіки, матеріального і нематеріального виробництва, регіонів України. Доцільно проаналізувати структуру безробіття в аспекті проблем молодіжного, жіночого безробіття, а також зайнятості міського та сільського населення. Виявити негативні соціально-економічні наслідки порушення рівноваги на ринку праці, такі як: формування неефективних потоків зовнішньої та внутрішньої міграції робочої сили, спотворення галузевої структури економіки; збільшення страхових виплат по безробіттю та збільшення демографічного навантаження на працездатних; зростання прихованого безробіття; зменшення життєвого рівня населення України та посилення розшарування населення за рівнем доходів тощо.

3.Зробити висновки за результатами проведеного аналізу та виявити тенденції розвитку ринку праці в Україні та їхню відповідність загальносвітовим тенденціям формування постіндустріального та інформаційного суспільства. Охарактеризувати стан вирішення проблем ринку праці на сучасному етапі здійснення макроекономічної політики та визначити завдання держави щодо підвищення ефективності функціонування ринку праці за рахунок посилення державного непрямого впливу на зайнятість, зокрема, створення сприятливого інвестиційного клімату та податкових пільг для створення робочих місць; лібералізації функціонування малого та середнього бізнесу; запровадження державної інформаційної системи щодо наявності робочих місць та кваліфікації робочої сили тощо.

 

4.4.3. Міграція робочої сили та рівень зайнятості в Україні.Для виконання даної курсової роботи рекомендується виконати такі завдання та висвітлити такі проблеми:

1.Теоретичні і методичні аспекти проблеми внутрішньої та зовнішньої міграції трудових ресурсів: причини та умови перебігу міграційних процесів робочої сили; закономірності сучасної міжнародної міграції; мета і інструменти державного регулювання міграційного руху. Далі слід охарактеризувати проблеми обліку масштабів міграції з урахуванням особливостей обліку постійного населення, легальної та нелегальної міграції та вплив цих показників на визначення рівня зайнятості в офіційній та тіньовій економіці.

2.Аналіз взаємного впливу міграційних процесів і рівня зайнятості в Україні: динамічний аналіз міграційних процесів з 1990 року до теперішнього часу (еміграція, імміграція, сальдо міграції як зовнішньої, так і внутрішньої); аналіз основних потоків міграції (до яких регіонів України або країн світу виїжджають українці та з яких причин; з яких країн приїжджають в Україну і з яких причин); аналіз рівня кваліфікації мігрантів та доходів, які вони отримують; оцінка масштабів нелегальної міграції та її соціально-економічних наслідків для громадян України. Доцільно також простежити вплив процесів розширення Європейського Союзу на Схід на масштаби та спрямованість міграційних процесів в Україні та рівень зайнятості населення.

3.Основні проблеми в сфері зайнятості, що пов’язані з міграційним рухом, і напрямки вирішення цих проблем українською державою з метою досягнення повної зайнятості. Слід навести також досвід діяльності Міжнародної організації праці з міжнародного регулювання соціально-економічних проблем праці.

 

4.4.4. Державна політика зайнятості в Україні за умов формування соціального ринкового господарства.В цій курсовій роботі слід розглянути такі питання:

1.Теоретичні аспекти здійснення політики зайнятості в ринковій економіці: основи функціонування ринку праці в конкурентній економіці та особливості формування рівноважної зайнятості в умовах недостатнього рівня конкуренції та державного регулювання ринку праці; кейнсіанська та неокласична концепції політики зайнятості – мета і інструменти такої політики; особливості проведення політики зайнятості в країнах з перехідною ринковою інфраструктурою.

2.Аналіз напрямків активної і пасивної політики зайнятості української держави та оцінка її ефективності. Цей аналіз доцільно провести як у динаміці за період незалежності України, так і за макроекономічними чинниками впливу на рівень зайнятості, зокрема, рівнем національного виробництва, величиною інвестицій в економіку, рівнем реальної заробітної плати; рівнем кваліфікації робочої сили та продуктивності суспільної праці тощо. Далі необхідно висвітлити вплив заходів державної політики на величину згаданих показників: ефективність створеної правової бази, яка регулює підприємницьку діяльність, створення системи постійного моніторингу ринку праці, врегулювання питань соціального захисту безробітних; запровадження освітніх програм підготовки конкурентноздатних фахівців. При аналізі слід посилатися на норми Закону України “Про зайнятість населення”, Закону України “Про обов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, Закону України “Про банкрутство”, Закону України “Про приватизацію”, податкового законодавства України, інших нормативних актів та урядових програм економічного розвитку.

3.Визначення шляхів подальшого удосконалення політики зайнятості з метою формування інституціональних та організаційних механізмів регулювання зайнятості. Серед таких шляхів слід висвітлити створення сприятливого інвестиційного клімату для внутрішніх і зовнішніх інвестицій та створення нових робочих місць; підтримка малого та середнього бізнесу; переорієнтація на активні форми підтримки незайнятого населення; модернізація Служби зайнятості та поліпшення її співпраці з місцевими органами влади; заходи, спрямовані на підвищення ступеня мобільності робочої сили тощо. Наприкінці доцільно визначити соціально-економічні наслідки підвищення рівня зайнятості населення України.