Таблиця 5.3. Порівняльна характеристика теорій Хта Y

Теорія X Теорія Y
1. Статична стратегія управління. 1. Динамічна стратегія управління.
2. Подальше вдосконалення 2. Подальше вдосконалення
людини неможливе. людини можливе.
3. Одноосібний повний контроль. 3. У людини є потреба в
4. Активність працівника в селективній адаптації.
організації обмежена через саму 4. Активність працівника
природу людини. в організації обмежена
5. Неефективна робота організації здібностями менеджерів до
зумовлена природою людей, управління.
якими необхідно управляти 5. Неефективна робота
  організації зумовлена поганим
  керівництвом

Відмінності між двома теоріями очевидні. Прихильники теорії X думають, що індивіди відчувають ворожість до роботи, ледачі, не мають амбіцій, хочуть, щоб ними управляти та уникають відповідальності. Цінність роботи як такої для них вторинна, тому менеджери повинні спонукати їх до праці за допомогою грошей чи іншої зовнішньої винагороди. Поширена практика, заснована на філософії мотиваційної теорії X, припускає широке використання системи фіксації робочого часу, пильний контроль за діями працівника, перевірку якості зробленої продукції спеціальними співробітниками, вузькоспеціалізовані робочі місця і точні посадові інструкції. Основний принцип теорії X — принцип зовнішнього контролю за допомогою систем, процедур чи інспекцій.

Базовим положенням теорії У є принцип інтеграції, що припускає створення умов, за яких члени організації найкраще досягають індивідуальних цілей тільки в тому випадку, коли вони направляють свої зусилля на вирішення завдань підприємства. Заснований на теорії Y менеджмент припускає, що праця - природна людська діяльність, яка у визначених умовах приносить величезне задоволення, що створення таких умов - це частина їхньої роботи, що індивіди здатні приймати на себе відповідальність і використовувати уяву, винахідливість, творчі можливості для вирішення завдань організації. Д. Мак-Грегор стверджував, що проблема сучасної організації полягає в тому, що вона не здатна розкрити творчі можливості своїх співробітників. Щоб скористатися перевагами цих потенційних активів, менеджери повинні надавати працівникам можливості для «вирощування» і застосування талантів, менше карати і вказувати, тобто створювати умови для інтеграції цілей організації та індивідів, які в ній працюють.


>>>205>>>

Теорію Y доцільніше використовувати стосовно управлінського персоналу, ніж виконавців. Використання теорії У для мотивації менеджерів це є, по суті, питання збагачення їх праці, розширення кола їх обов'язків з одночасним збільшенням прав. Однак використання теорії потребує від керівника певних здібностей і навичок. Якщо у менеджера їх немає, то варто використовувати теорію X. Краще ефективно використовувати теорію X, ніж неефективно - теорію К

Теорія ZyiabHMa Оучі.У 1981 р. Уільям Оучі (США) висунув теорію Z, яка є розвитком ідей Мак-Грегора, відомих як теорії X та Y. Вивчаючи японський досвід управління, У. Оучі дійшов висновку, що можна запропонувати новий ефективний тип японського підходу до управління. Вихідною концепцією Оучі є те, що людина — це основа будь-якої організації і від неї в першу чергу залежить успіх функціонування організації. Оучі сформулював основні засади та правила управління людьми, спираючись на які, можна досягти ефективного управління. Основні ідеї теорії Z у стислому вигляді такі:

- довгострокове наймання кадрів;

- групове прийняття рішень;

- індивідуальна відповідальність;

- помірна оцінка кадрів та їх повільна кар'єра;

- неформальний контроль чіткими та формалізованими методами;

- неспеціалізована кар'єра;

- всебічне піклування про робітників.

Оучі пропонує розглядати особистість в організації ширше, ніж просто робітника, виявляти зацікавленість до його домашнього життя, бажань, побоювань, натхнення, віри. Такий підхід, на погляд Оучі, дозволить побачити в особистості не тільки робітника, розширить можливості управління людиною в організації. Теорія Оучі була застосована на деяких автомобільних заводах фірм «Тойота» та «Ніссан» у США, де компанії систематично інвестували в своїх працівників та їх роботу протягом тривалого часу і спостерігали поступове поліпшення результатів.