Нші погляди на класифікацію стилів керівництва

Дещо іншу класифікацію стилів керівництва, пов'язаних з виробничою діяльністю організації, пропонує М. М. Мартиненко. Згідно з його тлумаченням керівництво виявляє себе в двох окремих функціях: кожен керівник за різних умов має діяти як у суто виробничій, так і в гуманістичній цілеспрямованості. Він має дбати про виконання по-


>>>347>>>

ставлених перед ним завдань, за допомогою підпорядкованих йому співробітників і наявних потрібних ресурсів своєчасно приймати правильні рішення. Таку функцію керівництва називають локомотивною чи рушійною. її орієнтовано насамперед на досягнення виробничих показників

Крім цього, існує ще й інший стиль керівництва - гуманістичний. Керівник ніколи не забуває про те, що він працює з людьми і для людей. Тому у своїй роботі він не нехтує особистими прагненнями, уподобаннями, інтересами і потребами підлеглих співробітників. Керівник постійно дбає про те, щоб працівники одержували якомога більше задоволення від виконання своїх виробничих завдань. Самоствердження і розвиток співробітників є тією метою, досягненню якої всіляко сприяє такий керівник і такий стиль керівництва.

Якщо стиль керівництва орієнтований на людину, рядовий працівник стає учасником творення і виконання всього того, що діється на підприємстві. Такий стиль керівництва сприяє консолідації і збереженню трудового осередку на тривалий період. Ці міркування унаочнено на рис. 9.8.

Суто виробничий і гуманістичний стилі керівництва. Виробничий і гуманістичний стилі керівництва можуть застосовуватися з різним рівнем інтенсивності як автономно, так і у змішаному, чи комбінованому вигляді (рис. 9.9).

Низький рівень виробничої і кадрової орієнтованості. Цей стиль керівництва можна ще назвати просто - недбалий стиль керівництва.

Недбалий стиль керівництва є практичною реалізацією відомого принципу економічного лібералізму, згідно з яким держава не повинна втручатися у виробничі справи суб'єктів господарської діяльності.

До цього методу часто вдаються підприємства, що ведуть переважно науковий пошук. Керівництва як такого там фактично немає. Працівники виконують завдання, які відповідають їхнім інтересам, але які мало обходять інтереси інших. Чекати за цих умов якоїсь особливої віддачі від організованої в такий спосіб праці не доводиться. У чистому вигляді недбалий стиль керівництва у виробничій практиці трапляється рідко. Елемент організаційності потребує дотримання певних інструкцій, що регламентують та узгоджують виробничу діяльність.

Високий рівень виробничої орієнтованості — низький рівень кадрової орієнтованості. Цей стиль керівництва повністю відповідає авторитарному стилеві.


>>>348>>>

Особистий вплив керівника на поведінку інших з метою досягнення тих чи інших цілей (пошук відповідних управлінських рішень, їх реалізація і контроль ефективності)__________________________________________________________