Контроль та аудит

Аудит - це системний процес отримання і оцінки о об'єктивних даних про економічні дії та процеси, що відбуваються на підприємстві, їх відповідність певному критерію та доведення наслідків перевірки до зацікавлених користу­вачів.

Аудит визначається як процес зменшення до прийнятного рівня інформаційного ризику для користувачів фінансових звітів та іншої інформації стосовно фінансового-господарської діяльності підприємства. Аудитор повинен підтвердити або заперечити досто­вірність фінансової звітності, яка публікується. Це дозволяє користу­вачам розраховувати на те, що інформаційний ризик незначний. Зни­ження ризику появи неточних даних у фінансових звітах є одним з ос­новних завдань аудиту.

Аудит розподіляється на три види:

Ø аудит фінансових звітів;

Ø аудит на відповідність вимогам;

Ø аудит господарської діяльності.

Аудит фінансових звітів означає перевірку звітів суб'єкта з метою перевірки правильності їх складання відповідно до визначених критеріїв та загальновизнаних правил ведення бухгалтерського обліку. Результати аудиту фінансових звітів розсилаються широкому загалові користувачів - власникам акцій, кредиторам, органам державного ре­гулювання, банкам, інвесторам та іншим зацікавленим особам.

Суть аудиту на відповідність вимогам полягає в тому, що при цьому здійснюється перевірка окремих видів робіт або господарської діяльності суб'єкта з метою визначення їх відповідності до встановлених законів, правил, процедур.

Аудит господарської діяльності полягає в систематичному аналізі господарської діяльності з певною метою. Цей вид аудиту можна назвати аудитом ефективності роботи або адміністративним контролем. Аудитор всебічно аналізує окремі види діяльності підприємства - виробництва, маркетингу, обробки даних як в цілому по фірмі, так і в розрізі окремих філій, відділів, секторів.

Завданням аудиту господарської діяльності є:

Ø оцінка ефективності діяльності (зіставлення фактичних даних з програмами, стандартами, прогнозами);

Ø виявлення можливостей поліпшення діяльності (можливість скорочення витрат на виробництво, підвищення продуктивності праці, підвищення економічної ефективності використання ресурсів та інше);

Ø надання рекомендацій для поліпшення діяльності фірми.

Проведення аудиту господарської діяльності може здійсню­ватися з ініціативи дирекції або на вимогу третьої сторони.

 

Контрольні запитання

1. Яка роль функції контролю в організації.

2. Що є метою та які завдання контролю в організації.

3. Наведіть приклади та опишіть такі різновиди контролю як: попередній, поточний та заключний.

4. Наведіть приклади та опишіть такі різновиди контролю як: направляючий та фільтруючий.

5. Яку роль виконує контролінг в організаціях.

6. Як пов’язане поняття аудиту з функцією контролю.

7. Які різновиди аудити використовуються в організації.

 


ТЕМА 9. УПРАВЛІННЯ ГРУПАМИ