Законодавче регулювання бюджетної діяльності в Україні

 

/ст. 4 БК/Стаття 4. Склад бюджетного законодавства

1. Нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в
Україні, є:

1) Конституція України;

2) цей Кодекс;

3) закон про Державний бюджет України;

4) інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, передбачені статтею 1 цього Кодексу;

5) нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 частини першої цієї статті;

6) нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади, прийняті на підставі і на виконання цього Кодексу, інших законів України та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, передбачених пунктами 3, 4 та 5 частини першої цієї статті;

7) рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, прийняті відповідно до цього Кодексу, нормативно-правових актів, передбачених пунктами 3, 4, 5 і 6 частини першої цієї статті.

2. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

3. Якщо міжнародним договором України, поданим на ратифікацію, встановлено інші положення, ніж у відповідних нормах бюджетного законодавства України, такі положення приймаються окремими законами про внесення змін до відповідних законів і розглядаються Верховною Радою України одночасно з ратифікацією міжнародного договору України, яким такі положення передбачені.

4. Розгляд законопроектів, які впливають на доходну чи видаткову частину бюджетів, здійснюється за особливою процедурою, що визначається статтею 27 цього Кодексу.

 

Проблеми …

Ø Розмежування повноважень між законодавчою і виконавчою владою

Ø Невідповідність обсягу видатків, які має здійснювати держава згідно із чинним законодавством та обсягу видатків, який вона справді може здійснити, виходячи із наявних можливостей податкової системи, розвитку економіки та макроекономічних показників

Ø Наявність законодавчих актів, що передбачають додаткові видатки без узгодження х джерел

Н-д, розрахунки на 2007 рік → за умови виконання законів, що створюють зобов’язання держави – перевищення на 26 млрд. грн. потреби у видатках – 45 % бюджету – заборгованість….

Вихід:

— Не приймати рішення, непідтверджені джерелами

— Розробка стратегії зміни БСУ

— Передбачення розвитку подій на 4-5 років

— Середньострокове планування МФУ, місцевих органів влади

— Податкова та адміністративна реформа