Запровадження контролю за видатками

Після того, як головні розпорядники бюджетних коштів отримали право на видатки (призначення) вони вступили у першу фазу трансакційного процесу, де і слід розпочати контроль. Відсутність системи контролю за зобов’язаннями з видатків свідчить про недоліки системи виконання бюджету і уможливлює виникнення заборгованості.

Для забезпечення контролю усі посадові особи повинні мати чітке уявлення про те, що називається зобов’язанням, усі зобов’язання повинні фіксуватися (реєструватися), відстежуватися та контролюватися. Розміщення будь-якого замовлення, укладення договорів, придбання товарів, робіт, послуг повинно здійснюватися відповідно до бюджетного асигнування. Стадії на шляху від реєстрації зобов’язань до їх виконання зображені у наведеній нижче таблиці 1. В ідеальній ситуації кожен крок слід фіксувати, принаймні, у реєстрах головних розпорядників бюджетних коштів разом з датами зобов’язань, платежів та заборгованістю.

Стадії зобов’язання

Дія Стадія
Заявку на товари та послуги складено. -
Заявка затверджена та підтверджено наявність фондів. Внесено у реєстр зобов’язань. Зобов’язання зареєстровано.
Заявку відправлено постачальнику, утворено зобов’язання. Зобов’язання залишається, поки його не буде виконано або скасовано. Зобов’язання не виконане.
Товари та послуги поставлено, їх отримання перевірено та зареєстровано. Зобов’язання не виконане.
Накладні отримані, зареєстровані, створено платіжний документ. Зобов’язання не виконане.
Платіж затверджено. Зобов’язання не виконане.
Платіж виконано. Зобов’язання виконане.