У міжнародному менеджменті

Прийняття рішень у міжнародному менеджменті – достатньо складний у процесуальному аспекті вид управлінської діяльності. Його виконання передбачає врахування багатьох чинників і, передусім, таких як: масштаби підприємства, його життєві цикли, структура влади, цілі, здатність менеджерів, стан зовнішнього середовища тощо. У площині логістичного менеджменту розрізняють два типи процесу прийняття управлінських рішень: послідовний і паралельний.

Послідовний процес прийняття управлінських рішень полягає у тому, що проблемна ситуація приймається до уваги у мірі її прояву в системах діяльності підприємства, а управлінське рішення пов’язується з початку з факторами прояву, а потім – з більш глибинними факторами. Якщо, наприклад, на підприємстві виникла проблема реалізації продукції (зростання обсягів запасу готової продукції), то перше управлінське рішення, зазвичай, пов’язується з посиленням мотивації продажу товарів. Якщо це управлінське рішення не забезпечує очікуваних результатів, то приймається наступне за рівнем прийняття рішення – зміна структури збутової мережі. І тільки в останню чергу управлінський персонал усвідомлює, що товар знаходиться у стадії занепаду і має бути прийнято принципово інше та на іншому рівні рішення – розроблення й запуск нового товару.

Паралельний процес прийняття управлінських рішень ґрунтується на поглибленому діагностичному дослідженні проблемної ситуації, на основі постійного моніторингу й прийняття рішення, адекватного ситуації. Послідовний процес прийняття управлінських рішень відповідає поведінці керівників: чекати, поки проблема повністю не виявиться, після чого шукати рішення у безпосередній області її прояву, тобто просуватися в управлінських діях методом “проб та помилок”.

Паралельний процес прийняття управлінських рішень, навпаки, передбачає швидку й компетентну діагностику топ-менеджментом підприємства сутності проблеми й адекватну їй реакцію на прийняття необхідного рішення. Паралельна схема є найбільш поширеною і лежить в основі таких методів прийняття управлінських рішень як: інтуїтивний, евристичний та раціональний.

Процес прийняття рішення в рамках кожного з цих методів складається з трьох етапів: підготовка рішення, постановка рішення та реалізація рішення.

На стадії підготовки рішення здійснюється управлінський аналіз проблемної ситуації, виявлення головних чинників та причин її виникнення, оцінка наслідків її розвитку для діяльності підприємства.

На стадії постановки (формулювання) рішення здійснюється: генерація (розробка) множини альтернативних рішень; оцінка (скринінг) альтернативних рішень й визначення допустимих рішень; вибір оптимального рішення із множини допустимих альтернативних рішень.

На стадії реалізації рішення здійснюються заходи й дії, які пов’язані з втіленням рішення, а також контроль за ходом виконання. Реалізація рішення вимагає координації дій й зусиль усіх учасників системи управління.