Контроль як функція міжнародного менеджменту

Існує уявленні про те, що менеджмент означає примус і контроль. Тому контроль традиційно вважається однією з функцій менеджменту.

Контроль – це перевірка відповідності досягнутих результатів роботи суб’єктів міжнародної економічної діяльності встановленим стратегічним та тактичним цілям.

Контроль є обов'язковою функцією управління, без якої не можуть бути реалізовані повною мірою інші його функції – планування, організація, мотивація, комунікація та прийняття рішень. Контроль є зворотним зв'язком, без якого не може існувати ніяка складна соціальна система.

У функцію контролю входять: збір, обробка та аналіз інформації про фактичні результати господарської діяльності підприємств, порівняння їх із плановими показниками, виявлення відхилень і аналіз причин цих відхилень; розробка заходів, необхідних для досягнення намічених цілей. Отже, контроль розглядається не тільки як фіксування відхилень, але і як аналіз причин відхилень і виявлення можливих тенденцій розвитку.

Контроль є окремою функцією міжнародного менеджменту, в межах якої реалізується контрольний процес. Основним завданням контролю в системі міжнародного менеджменту є:

Ø корегування поведінки підконтрольного об’єкту,

Ø спостереження та перевірка за перебігом здійснення процесу трансграничної взаємодії підприємства відповідно до стратегії та програми дій,

Ø блокування або нівелювання можливих відхилень,

Ø приведення системи міжнародної економічної діяльності підприємства до цільового стану за допомогою спеціальних інструментів-регуляторів.

Суб’єктом контролю, тобто особою, що його здійснює, як правило, є та сама особа, що здійснює управління міжнародним бізнесом підприємства загалом. За потреби функції контролю делегуються одному з топ-менеджерів підприємства, який виконує організаційну та аналітико-діагностичну роботу зі збирання, обробки, узагальнення контрольної інформації та її подання (в загальному виді) на вищій рівень управління або зовнішнім контролюючим органом.