Проста і фондова форми інвестиційного процесу

Інвестиційний процес у своєму розвитку пройшов ряд стадій. У міру розвитку поділу праці, ускладнення виробничих процесів, появи все нових і нових різновидів інвестиційних товарів цінні папери починають набувати особливої ролі на інвестиційному ринку. Тим самим цінний папір стає потенційною формою вираження будь-якого інвестиційного товару. Історично і логічно інвестиційний процес розвивався послідовно від прямих інвестицій у реальні активи або цінні папери до непрямих інвестицій в портфель майнових цінностей або цінних паперів.

Таким чином, інвестиційний процес, опосередкований цінними папір ¬ ми, можна назвати простою формою інвестиційного процесу. Схематично ця форма зображена на рис. 12.2.

 

 


Рис. 12.2. Проста форма інвестиційного процесу

 

Цінні папери, будучи замінниками всіх інших інвестиційних товарів, значно полегшують широкому загалу людей, що мають вільні грошові кошти, - інвесторам - участь в інвестиційному процесі. Наслідком цього є залучення найширшого кола осіб у процес інвестування в цінні папери і тим самим ускладнення зв'язків та відносин на інвестиційних ринках.

Грошові кошти громадян, фінансові ресурси (інвестиційний потенціал) населення, що спрямовуються у виробництво, проходять ще одну стадію опосередкування. Форма інвестиційного процесу, яку можна назвати фондовою, матиме наступний вигляд (рис. 12.3).

 

Рис. 12.3. Непряма (фондова) форма інвестиційного процесу

Як видно з рис. 12.3, При фондової формі інвестиційного процесу капітал-функція максимально відділяється від капіталу-власності. Вкладник інвестиційного фонду, формально володіє пропорційно своєму вкладу часткою кожної акції з активів фонду, реально не може брати участь в управлінні акціонерними товариствами, акціями яких володіє фонд. Формально його волю і інтерес на зборах акціонерів акціонерного товариства представляють менеджери фонду, яким він передав ці повноваження при купівлі акцій фонду.