Сутність і функції міжнародного ринку інвестицій

Міжнародні інвестиції мають суперечливу природу. У цьому зв’язку варто звернути увагу на розбіжності між інтересами корпорації та країн, в яких вони діють. Інтереси корпорації полягають в отриманні додаткових прибутків від розміщення інвестицій за кордоном або здешевленні залучених інвестицій для розвитку корпорації. Материнська країна зацікавлена в розміщенні інвестицій на своїй території або ж у фінансових надходженнях від зарубіжних філій у вигляді частини прибутків. Зарубіжні країни зацікавлені не лише у зростанні обсягів виробництва і створенні робочих місць, а й в імпорті технологій, залученні сучасного досвіду ведення бізнесу, навчанні персоналу, піднесенні іміджу країни і т. ін.

Доцільно зважувати і на певне ущільнення національного суверенітету країн, що залучають іноземні інвестиції. Адже приймаючі країни стосовно міжнародних корпорацій повинні дотримуватись загальноприйнятих норм взаємодії.

Важливо зважувати на інвестиційні ризики, які виникають при розміщенні тимчасово вільних коштів за кордоном. Вони пов’я­зані із ситуацією в приймаючих країнах, а також з непередбачуваними змінами валютних курсів і цін на фондових ринках.

Незважаючи на те що міжнародна диверсифікація може скоротити ризик, інвестори все одно стикаються з певними небезпеками. До прийняття рішення про інвестиції важливо брати до уваги те, який вплив чинять технічні проблеми: урядове регулювання, податкові правила та практика розрахунків. Необхідно налагодити процес управління ризиком, оскільки помилки обійдуться дорого і їх ціна напевно перевершить будь-які очікувані вигоди від інвестицій. Ці ризики можуть бути згруповані в три широкі категорії.