Передмова

Даний посiбник призначений для науковцiв, аспiрантiв, магiстрiв та студентiв, якi бажають навчитися писати анотацiї та реферати англiйською мовою за фахом своїх наукових дослiджень. Автори також вважають за необхiдне зробити цей посiбник доступним для iноземних студентiв, магістрiв та аспiрантiв, тому деякi матеріали в ньому надано росiйською мовою.

Посiбник складається з трьох частин: теоретичної, практичної та довiдкової. Метою першої, теоретичної, частини є ознайомлення з лексикою, що вживається при складаннi анотацiй та рефератiв, та iї засвоєння за допомогою рiзноманітних вправ. Iншою невiд’ємною складовою теоретичної частини є засвоєння деяких граматичних структур, що є типовими для наукового стилю мовлення, а також тренування навичок складання речень з використанням цих структур i вiдповдної лексики. На думку авторiв, теоретичнi знання є дуже важливими для успiшного оволодiння науковим письмом, оскiльки специфiка англiйської мови не дозволяє робити прямий переклад зі слов’янських мов (української або росiйської), та потребує глибокого знання лексико-граматичної структури англiйської мови в цiлому, а також iї наукового стилю зокрема.

Друга, практична, частина посiбника допоможе всiм зацiкавленим особам застосувати отриманi знання i навички на практицi, тобто при написаннi анотацiй або рефератiв. З цiєю метою до практичної частини включено тексти та статтi трьома мовами (українською, англiйською, росiйською), пiдiбранi з сучасних джерел.

У третiй, довiдковій частинi, надано українсько-англiйський та росiйсько-англiйський словники, якi полегшать роботу зі складання анотацiй та рефератiв. До словникiв включено ту наукову лексику, яка є найбiльш уживаною при написаннi наукових текстiв. Хочемо зазначити, що росiйсько-англiйський словник стане в нагодi iноземним студентам, магiстрам та аспiрантам.

Частину першу складено Г.В. Комовою і Горошко О.І., частину другу – Г.Ю. Гребiнник, Г.I. Дiдович, частину третю – Г.Ю. Гребiнник.

При написаннi роботи було використано такi матерiали:

1. Успенская Н.В. Как писать по-английски научные статьи, рецензии и рефераты/ Н.В. Успенская, Т.Н. Михельсон. – СПб: Специальная литература, 1995.

2. Аннотирование и реферирование: пособие по английскому языку. – М.: Выс. шк., 2003.

3. Longman Dictionary of Contemporary English, New Edition. Pearson Education, 2006.

4. Learn to Read Science: Курс английского языка для аспирантов и научных работников/ Н.И. Шахова, В.Г. Рейнгольд, В.И. Салистра и др. – М.: Наука, 2005.

5. Рябцева Н.К. Научная речь на английском языке. Руководство по научному изложению. Словарь оборотов и сочетаемости общенаучной лексики. – М.: Наука, 2002.

6. Періодичні видання.