За способом обігу на ринку.

Обігові цінні папериможуть вільно продаватися й купуватися будь-якими особами на умовах, обговорених законами. Якщо це іменні ЦП, то обов'язковою умовою такого обігу є певна процедура перереєстрації власників (індосамент). Прикладом є іменні акції акціонерних това­риств. Обігові цінні папери часто називають ринковими.

Не обігові ЦП не можуть вільно продаватися й купуватися на фон­дових ринках. Прикладом таких ЦП є акції засновників інвестиційних фондів, які мають зберігатися в депозитарії й не підлягають обігу на ринку. Ці цінні папери мають тільки первинний ринок, тобто вони про­даються емітентом, й інвестори, що їх купили, не мають права перепро­дажу цих паперів третім особам. Тому їх називають неринковими.

Цінні папериз обмеженим колом обігу відрізняються тим, що опе­рації з ними можуть відбуватися з певними обмеженнями. Прикладом в Україні можуть слугувати акції приватних акціонерних товариств, статутом яких може бути передбачено переважне право його акціонерів та самого товариства на придбання акцій цього товариства, що пропо­нуються їх власником до продажу третій особі (стаття 7 Закону «Про акціонерні товариства»). До 1996 року такими ЦП були також державні облігації України (ОВДЗ), які не продавалися фізичним особам.

Якщо іменний цінний папір передається шляхом здійснення на ньому передавального напису й без реєстрації в реєстрі, що у цьому випадку може бути відсутнім, то він називається ордерним ЦП(напри­клад, вексель - в Україні ведеться тільки реєстр виданих векселів).

Емісійні цінні папери можуть випускатися чималими серіями, у великій кількості, і кожна серія складається обов’язково з абсолютно ідентичних за всіма характеристиками ЦП (незалежно від їх виду).

Не емісійні ЦП випускаються мірою необхідності поштучно або малими серіями (наприклад, вексель).

Питання для самоконтролю:

1. Що таке цінні папери?

2. У чому полягає документарний характер цінних паперів?

3. У чому виявляється конкуренція між ринками?

4. У чому виражається різниця між іменними цінними паперами й паперами на пред'явника?

5. Які фундаментальні властивості цінних паперів?

6. Якими можуть бути цілі емісії цінних паперів?

7. У чому полягає ліквідність цінних паперів?

8. У чому різниця між первинним і вторинним ринками? :

9. Чому ринок матеріальних активів пов'язаний з ринком фінансових ресурсів?

10. У чому основна відмінність ринку грошових ресурсів від ринку боргових інструментів?

11. Що таке ринок спот і терміновий ринок цінних паперів?

12. Яким має бути мінімальний статутний фонд акціонерного товариства?

Бібліографічний список до теми № 1:

[1, 37, 42, 43, 55, 59, 61, 66, 67, 69, 70, 73, 78]