Тема 1. Об’єкти, предмет і методи криміналістики

Історія виникнення і розвитку криміналістики як закономірний процес у вирішенні проблем боротьби зі злочинністю. Криміналістика як прикладна юридична наука в системі професійної підготовки юристів.

Механiзм скоєння злочину та його елементи як об’єкт вивчення криміналістики. Поняття способу злочину, його слідів. Види слідів злочину. Закономірні зв’язки способу злочину, його слідів, особистості злочинця та інших елементів механізму як предмет криміналістики.

Діяльність по виявленню, фіксації, вилученню і використанню слідів – джерел доказів при розслідуванні злочинів. Поняття криміналістичних засобів (технічних, тактичних). Поняття слідчої ситуації. Закономірності застосування криміналістичних засобів при розслідуванні злочинів як предмет криміналістики.

Методи криміналістики (практичний і наукознавчі аспекти). Криміналістичні методи виявлення, фіксації, вилучення і дослідження доказів при розслідуванні злочинів: загальнонаукові (почуттєво-раціональні, математичні) та спеціальні (власно криміналістичні, спеціальні методи інших наук).

Методи криміналістики, що використовуються нею для вивчення свого об’єкту і предмету: загальнонаукові (опис, логічний аналіз, історичний аналіз, статистичний аналіз та інші); спеціальні (конкретно-соціологічні, психологічні методи).