Колективний договір як засіб зміцнення соціального партнерства

Тема 12. СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО У ПІДПРИЄМСТВІ

 

1. Соціальне партнерствоу підприємстві: сутність і функції.

2. Система регулювання соціально-трудових відносин у підприємстві.

3. Колективний договір як засіб зміцнення соціального партнерства.

4. Закордонний досвід соціального партнерства. (в.4 не розглядати)

СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО У ПІДПРИЄМСТВІ: СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ

Основні положення соціального парт­нерства відображуються в законодавчих актах, перш за все, в Конституції. Для регулювання умов оплати праці… Трипаратизм – це система регулювання відносин між найманими працівниками і… У підприємствах здійснення соціального партнерства відбувається на основі колективного договору.

ЗАКОРДОННИЙ ДОСВІД СОЦІАЛЬНОГО ПАРТНЕРСТВА

Моделі соціального партнерства у різних країнах відрізняються організаційним механізмом, нормами і правилами регулювання соціально-трудових… Найбільш конкретний і досконалий механізм участі трудящих у прийнятті рішень,… У зв'язку з цим корисним є висвітлення практики соціального парт­нерства у Німеччині, де процеси співучасті набули…

Додаток А

Кодекс законів про працю України

(Витяг)

Стаття 21. Трудовий договір

Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на… Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права,…  

Стаття 50. Норма тривалості робочого часу

Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині…   Стаття 52. П’ятиденний і шестиденний робочий тиждень та тривалість щоденної роботи

Продовження додатку А

 

П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється власником або уповноваженим ним органом спільно з виробним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою Радою народних депутатів.

 

Стаття 57. Початок і закінчення роботи

Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства.

 

Стаття 58. Роботи змінами

При змінних роботах робітники і службовці чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.

 

Стаття 66. Перерва для відпочинку і харчування

На тих роботах, де через умови виробництва перерву встановити не можна, робітникові або службовцеві повинна бути надана можливість приймання їжі…   Стаття 142. Правила внутрішнього трудового розпорядку. Статути і положення про дисципліну

Стаття 143. Заохочення за успіхи в роботі

До працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватись будь-які заохочення, що містяться в затверджених трудовими колективами правилах внутрішнього трудового розпорядку.

 

Стаття 147. Стягнення за порушення трудової дисципліни

1) догана; 2) звільнення.