Соціальні групи суспільства.

Визначальним при аналізі соціальної струк­тури суспільства є поняття «соціальна група».

З видами соціальних груп (великі, середні та малі соціальні групи) учні знайомляться самостійно.

Сучас­ні соціальні мислителі Заходу класом називають великі сукупності людей з близьким життєвим рівнем, ціннос­тями, інтересами, освітою, соціальним статусом. Виокремлюють три великі частини західного суспільства. Вищий клас у розвинених краї­нах Заходу становить приблизно 10—15 % всього населення, середній клас — 60—80 %, нижчий клас — 15—20 %. Ураховуючи значний відсо­ток другого з цих груп населення та її стабілізуючий вплив на розвиток, країни Заходу іноді називають «суспільством середнього класу».

Соціальні стани— традиційні, відносно замкнуті соціальні групи доін-дустріального суспільства, що відрізнялися такими спадковими ознака­ми, як юридично закріплений статус, права, обов'язки і моральні норми. Класичним зразком станової організації в Європі вважається Франція у пе­ріод з XIV ст. до кінця XVIII ст. Фор­мування суспільних станів було тривалим процесом, який мав спільну основу — формування і закріп­лення у правових нормах майнової нерівності й соціальних функцій. З переходом до індустріального суспільства спадкові, особистісні форми залежності, поділ на соціальні стани руйнується (хоча окремі його залиш­ки можуть зберігатися) і поступається місцем юридичній рівності всіх перед законом.

Касти— групи людей, які займають чітко визначене успадковане міс­це в соціальній ієрархії, пов'язане з традиційними заняттями й обмежені у спілкуванні одна з одною.

Якщо належність до певного соціального стану на Заході можна було при­дбати або отримати у подарунок від верховної влади, то на Сході кастовий принцип спадковості був абсолютним.

За індійською конституцією 1950 р. всі касти були оголошені рівноправними, а з 1955 р. кастова дис­кримінація була заборонена законом. Проте певні кастові відмінності, особливо у сільській місцевості, залишаються в Індії і сьогодні.

Учитель привертає увагу учнів до визначення соціальної верствиі роз­криває особливості цієї соціальної групи у межах матеріалу підручника.