Стерилізація рідких живильних середовищ для глибинного культивування

Рідкі живильні середовища стерилізують безперервним і періодичним способом.

Періодичний спосіб використовують для стерилізації невеликих об’ємів середовищ. Процес здійснюють безпосередньо у ферментаторі у такій послідовності:

o стерилізація ферментатора і всіх комунікацій гострою або глухою парою;

o заповнення ферментатора прогрітим гомогенізованим середовищем;

o нагрівання живильного середовища до температури стерилізації;

o витримка живильного середовища при цій температурі;

o охолодження стерильного живильного середовища у цьому ж апараті.

Такий спосіб тривалий і малоефективний. Для уникнення змін хімічного складу середовища підтримують такі умови процесу стерилізації: надлишковий тиск – 0,05-0,1 МПа, температура – 110-120оС, тривалість – 1-1,5 год з моменту досягнення максимальної температури.

При безперервній стерилізації підтримують вищу температуру (140-145оС) і меншу тривалість витримки (1-5 хв). Завдяки цьому зберігається харчова цінність компонентів середовища, практично усувається можливість його інфікування, збільшується ефективність стерилізації.

При використанні стерилізаційних установок безперервного типу – процес стерилізації ЖС складається з трьох етапів, кожен з яких здійснюється в окремому апараті:

o нагрів середовища до температури стерилізації (стерилізатор);

o витримка середовища протягом часу стерилізації (витримувач). Апарат може бути виконаний у вигляді циліндричної ємності, колони з поличками або тарілками чи у вигляді спірального теплообмінника;

o охолодження стерильного живильного середовища до температури культивування (теплообмінник).

Найжорсткішій режим стерилізації застосовують для піногасника, оскільки спори бактерій у жирах і оліях виявляють у 2-3 рази вищу термостабільність, порівняно з водними розчинами. Тому піногасник стерилізують окремо від живильного середовища глухою парою періодичним способом в окремому апараті при надлишковому тиску 0,14-0,17 МПа протягом 1,5-2 год. Охолоджений стерильний піногасник зберігають під надлишковим тиском (0,03-0,04 МПа) стерильного повітря.