Оптимізація управління.

Визначено наукові підходи до оптимізації управлінських рішень у межах організаційної структури соціально – економічної системи.

Оптимальне функціонування та розвиток соціально – економічної системи залежить від оптимізації систем управління, а також від оптимізації управлінських рішень і організаційної структури управління, у межах якої повинно забезпечуватися одержання прибутку та виконання соціальної функції торгівлі.

Управлінське рішення представляє результат вибору з сучасності альтернативних варіантів одного, який являє собою єдино правильний у конкретних умовах господарювання. Правильність і ефективність прийнятого рішення визначається якістю економічної, організаційної, соціальної і іншими видами інформації. При цьому всі види інформації , які використовуються в процесі прийняття управлінського рішення, можна визначити як вхідну та вихідну; ту, що обробляється та не обробляється; текстову та графічну; постійну та змінну; нормативну, аналітичну, статичну; первинну та повторну; директивну розподільну звітну. Цінність інформації, що отримується залежить від точності формування завдання, оскільки правильно поставлене завдання зумовлює необхідність конкретної інформації для прийняття рішень. Прийняття рішень здійснюється в процесі будь – якого виду діяльності, від чого залежить результатність роботи підприємства.

Із соціально - економічної та управлінської точок зору прийняття рішень потрібно розглядати, як чинник підвищення ефективності, діяльності та зацікавленості працівника у отриманні кінцевого результату.

Управлінські рішення можна класифікувати за сукупністю ознак (табл.. 1), що дозволяє визначити доцільність їх розробки ще на початковій стадії в будь – якій сфері діяльності торговельного підприємства.

 

Табл.1 Класифікація управлінських рішень

 

Ознаки класифікації Види управлінських рішень
За напрямом діяльності підприємства Соціальне Маркетингове Виробниче Фінансове Інвестиційне Інноваційне
Економічне
За основними функціями управління Планове Стратегічне Поточне оперативне
Прогнозне  
Організаційне  
Мотиваційне  
Контролююче  
За строком реалізації Довгострокове  
Короткострокове  
За об’єктом управління Індивідуальне  
Колективне  
За рівнем прийняття рішень Національне  
Регіональне  
Рішення яке приймається на рівні підприємства Рішення, яке приймається: - керівником підприємства; - заступниками керівника; - керівниками функціональних служб; - рядовими працівниками.
За масштабністю прийняття рішень Глобальне  
Локальне  
За кількістю критеріїв вибору Однокритеріальне  
Багатокритеріальне  

При цьому необхідно прагнути до вибору оптимального рішення у межах реалізації конкретної мети діяльності або розвитку підприємства. оптимальне управлінське рішення – це таке рішення, яке дозволяє досягати бажаного результату за мінімальних витрат часу, а також фінансових, трудових, матеріальних та інформаційних ресурсів. При цьому оптимальне рішення має бути прийняте лише в умовах альтернативності, що передбачає розробку сукупності варіантів управлінських рішень і дозволяє отримувати бажаний результат в альтернативних варіантах за одноманітності цілеполагання та ресурсного забезпечення.

Алгоритм процесу прийняття рішень представлений нижче.

1. Виявлення робочих моментів, які вимагають прийняття управлінських рішень
2. Вибір критеріїв оптимальності управлінського рішення
3. Розробка альтернативних варіантів і вибір оптимальної альтернативи
4. Прийняття (затвердження) варіанту рішень
5. Організація управління щодо реалізації прийнятого рішення
6. Оцінка результатності управлінського рішення
7. Прийняття рішення за результатами оцінки

Алгоритм процесу прийняття управлінського рішення

Причиною для виникнення управлінських проблем може служити погіршення соціально – економічних показників діяльності підприємства, недоліки в здійсненні господарської діяльності, помилки у плануванні товарообороту тощо.

Реалізація управлінського рішення здійснюється у межах організаційної структури управління, яка має відповідати цільовим і функціональним вимогам функціонування та розвитку.

Оптимізація управлінського рішення спрямована на вирішення завдань соціально – економічного розвитку підприємства та передбачає використання комплексу робіт у наступній послідовності:

- вивчення завдання та складання її змістового опису;

- визначення критерію якості таким чином, щоб його експериментальному значенню відповідала краща ситуація з точки зору досягнення поставленої мети соціально – економічного розвитку;

- ви явлення сукупності обмежень і умов;

- побудова моделей або система моделей вирішення завдання управління;

- вибір методу вирішення завдання та розробки алгоритму прийняття оптимального рішення на основі аналізу альтернативних варіантів