Особливості клінічного перебігу ГА.

Апендикулярна коліка.Починається зненацька помірними або ниючими болями в правій лубовій ділянці. Може бути нудота та блювота.

Живіт м’який, приймає участь в акті дихання, незначна болючість при пальпації в правій клубовій області. Симптом Щоткіна-Блюмберга негативний, пульс не частий, температура в нормі.

Через 2-4 години біль значно зменшується і частіше за все проходить.

Простий (поверхневий) апендицит. Починається раптово у вигляді больового приступу. Загальний стан хворого задовільний, може бути блювота, частіше одноразова. Температура підвищена, пульс відповідає її рівню. В правій клубовій ділянці відмічається болючість та помірне напруження черевних м’язів. Помірне підвищення кількості лейкоцитів, невеликий зсув лейкоцитарної формули крові вліво. Симптом Щоткіна-Блюмберга негативний.

Флегмонозний апендицит. Це розлите або обмежене гнійне запалення всіх шарів ЧВ. Клінічна картина більш виражена, ніж при простому апендициті. Біль, що з’явився в правій клубовій ділянці, поступово посилюється. Язик сухий, спостерігається нудота і блювота, при пальпації відмічається різка болючість та напруження м’язів в правій клубовій ділянці, яке може розповсюджуватися на всю половину живота. Симптом Щоткіна-Блюмберга різко позитивний. В різному ступені можуть бути позитивними симптоми Воскресенського, Ситковського, Ровзінгча, Бартом’є-Міхельсона та інші. Виражене підвищення лейкоцітів крові із зсувом лейкоцитарної формули вліво, підвищується температура та пульс.

Гангренозний апендицит. Гостре запалення ЧВ, супроводжується змертвінням всієй товщини її стінки.

Раптово, або поступово з’являється сильний біль в правій клубовій ділянці. Симптоми подразнення очеревини – біль при пальпації та напруження черевних м’язів в правій клубовій ділянці. Також виражений симптом Щоткіна-Блюмберга, різко позитивний симптом Воскресенського. Найбільш виражене підвищення леукоцитів і різкий зсув лейкоцитарної формули крові вліво.

Перфоративний гангренозний апендицит. В момент перфорації з’являється сильний біль, розташований в правій клубовій ділянці і далі розповсюджується по всьому животу, з усіма симптомами розлитого перитоніту.

Язик сухий, пульс частий, понад 100 за хвилину, слабкого наповнення; АТ знижений.

Симптом Щоткина-Блюмберга різко позитивний по всьому животі.

Зміни з боку крові характеризуються значним зсувом лейкоцитарної формули вліво. Частіше число лейкоцитів крові досягає 20,0 х 109/л і більше.

В більшості спостережень при перфорації ЧВ лежить у вільній черевній порожнині.

Розмір перфоративного отвору різний від ледь помітного до значного, майже рівного діаметру ЧВ. Перфоративний отвір, як правило, розташовується на стороні, протилежній брижі та може розташовуватися в будь-якій ділянці ЧВ.

Ретроцекальний апендицит. Особливості клінічного перебігу ретроцекального ГА виникають головним чином в тих випадках, коли ЧВ розташований в ретроцекальній кишені або відокремлений від вільної черевної порожнини спайками. В цих випадках захворювання починається з помірних болів в правій клубовій ділянці. Напруження черевної стінки і симптом Щоткіна-Блюмберга відсутні. Може спостерігатися лише помірний біль в правій половині живота, який посилюється при глибокій пальпації в правій клубовій ділянці. При негативному клінічному перебігу ГА стан хворого погіршується.

Якщо ЧВ більшою своєю частиною лежить на задній стінці черевної порожнини, знаходиться частково або повністю в позаочеревиному просторі, то при цьому відмічається біль в поперековій ділянці справа, напруження бокової стінки живота, часто позитивний симптом Пастернацького. Симптом Щоткіна-Блюмберга в правій клубовій ділянці не виражений.

З’являються ознаки гнійної інтоксикації, напруження м’язів і позитивні симптоми подразнення очеревини в правій клубовій ділянці, підвищуються температура тіла, збільшується кількість лейкоцитів крові.

При ретроцекальному розташуванні ЧВ у деяких хворих в сечі виявляються свіжі еритроцити, що свідчить про перехід запалення на позаочеревну клітковину та втягнення в запальний процес правого сечоводу. В сечі часто визначається білок і навіть поодинокі гіалінові циліндри. При винекненні гнійного процесу в періапендикулярних тканинах виникає псоас-сімптом (Образцова).

Важливим, але пізнім симптомом гострого ретроцекального апендициту, вважають контрактуру правої клубово-поперекового м’язу. Завжди, коли хворі з підозрою на ГА скаржаться на підсилення болю під час руху або іррадіації болю в праве стегно, треба думати про ретроцекальне розташування ЧВ.

При тазовому розташуванні ЧВ гострий апендицит починається звичайно, але біль локалізується під пупартовою зв’язкою. При цьому запалювальний процес може перейти на органи малого тазу (сечовий міхур, пряму кишку, у жінок – на матку та її придатки), може з’явитись часте та болюче сечовипускання, діарея.

Дослідження per rectum у чоловіків або per vaginum у жінок – обов’язкове.

Мезоцекальний апендицит виникає, якщо дистальна частина ЧВ розташована поміж петлями тонкої кишки. Захворювання характеризується бурхливим розвитком клінічних проявів. Біль носить більш розлитий характер та розташована переважно в області пупка або правої здухвинної області. Напруження передньої черевної стінки та симптом Щоткіна-Блюмберга визначається майже по всій правій половині живота. Внаслідок часто виникаючого парезу кишечнику спостерігається здуття живота або проноси.