Опис вимірювача опору заземлення М-416

 

Для виміру опору заземлення використовуються спеціальні прилади. До таких приладів належить вимірювач опору заземлення М-416. Джерелом живлення приладу є три послідовно сполучені елементи напругою 1,5 В.

Прилад має спеціальний калібрований резистор (реохорд), що дозволяє безпосередньо відраховувати величину вимірюваного опору по шкалі приладу.

Прилад М-416 має чотири діапазони виміру: 0,1–10; 0,5–50; 2–200; 10–1000 Ом. На лицьовій стороні приладу розташовані:

– рукоятка перемикача діапазонів виміру;

– рукоятка реохорда;

– кнопка – вмикач приладу;

– чотири затискачі, які позначені цифрами 1, 2, 3, 4, для приєднання з’єднувальних проводів.

Для виміру величини опору заземлюючого пристрою необхідно мати два електроди. Один з них називають допоміжним заземлювачем, інший – зондом. Допоміжний заземлювач і зонд виготовляють з круглої сталі довжиною до 1 м.

Допоміжний заземлювач і зонд забиваються в ґрунт на відстанях від контуру заземлення або одиночного заземлювача, не менше вказаних на схемі (схема намальована на кришці приладу М-416).

Прилад може бути використаний для визначення питомого опору ґрун-ту. У цьому разі для проведення вимірювань додатково необхідно мати третій електрод, який виконує роль одиночного заземлювача. Його заглиблюють у землю і з’єднують з клемами 1 і 2 приладу. Допоміжний електрод, як раніше, з’єднується з клемою 3 приладу, зонд – з клемою 4.

Питомий опір ґрунту підраховується за формулою, Ом × м:

 

, (6.1)

 

де – довжина заглибленої у ґрунт частини одиночного заземлювача, м;

– виміряний опір одиночного заземлювача, Ом;

– діаметр одиночного заземлювача, м.