Порядок виконання дослідження

1. З’ясувати назву горючої рідини, яка буде досліджуватися.

2. Визначити орієнтовне значення температури спалаху горючої рідини за формулою (8.1). Температуру кипіння рідини прийняти за табл. Д.18.

Знайдену таким чином температуру спалаху в подальшому розглядати як очікувану.

3. Визначити температуру спалаху досліджуваної рідини
експериментально.

3.1. Якщо тигель не заповнений досліджуваною рідиною, промити його розчинником, просушити і наповнити досліджуваною рідиною до мітки на його внутрішній поверхні.

3.2. Закрити тигель кришкою, встановити у нагрівальну ванну. Вставити в отвір на кришці термометр.

3.3. Включити прилад у мережу 220 В через ЛАТР. Виставити на ЛАТРі напругу 150 В. Для рівномірного нагріву рідину перемішувати за допомогою мішалки.

3.4. Визначити атмосферний тиск

 

3.5. При температурі на 20°С нижчій очікуваної температури спалаху запалити запалювальну лампочку. Відрегулювати полум'я так, щоб воно нагадувало кулю діаметром 3...4 мм.

3.6. При температурі на 17°С нижчій очікуваної температури спалаху почати випробування по визначенню температури спалаху.

Випробування на спалах ігооводига іфи підвищенні температури на кожний 1 °С для продуктів з температурою спалаху до 140 °С і на кожні 2 °С дня продуктів з температурою спалаху вище 140 °С.

В момент втпюбування на спалах перемішування рідини прштинига, відкрига заслінку і опустити полум'я лампощси в атмосферу парів, які знаходяться над поверхнею досліджуваної рідини. Полум'я опустиш за 0,3 с, залишити його в нижньому положенні на 1 с, потім підняти у верхнє положення.

3.7. За температуру спалаху слід іфийняти показання термометра в момент появлення полум'я над поверхнею досліджуваної рідини. Не слід приймати за спалах ореол, що іноді оточує полум'я перед тим, як воно викличе фактичний спалах.

3.8. За результат дослідження прийняти середнє арифметичне трьох послідовних експериментів. Після кожного експерименту тигель з рідиною витягати з нагрівальної ватяні, охолоджувати, а потім проводити наступні експерименти.

3.9. Вирахувати з точністю до цілих значення температури спалаху досліджуваної рідини з поправкою на атмосферний тиск за формулою

tcп= tв+0,0332(760-Р),

де tв – значення температури спалаху, показане термометром, °С; Р –атмосферний тиск в момент дослідження, мм рт. ст.

Результати записати в табл. 8.2.

4. Зробити висновки, вказавши до якої категорії за ОНТП 24-86 може бути віднесене приміщення, в якому знаходиться у обігу досліджувана рідина.

 

Таблиця 8.2 – Результати визначення температури спалаху

Назва досліджуваної рідини Атмосферний тиск при дослідженні, мм рт. ст. Температура спалаху, С
показана термометром З урахуванням поправки