Вимірювальний електрод; 8 - склянка з розчином

 

Електродна система приладу складається, як і у випадку розглянутому вище, з двох електродів, але електроди не є однаковими і мають досить складну конструкцію. Один з електродів називається допоміжним, другий - вимірювальним.

Допоміжний електрод 6 приладу представляє собою скляну трубку, усередину якої вставлена срібна проволока, покрита шаром хлористого срібла. Усередину трубки заливається насичений при температурі 20 0С розчин хлористого калію.

Вимірювальний електрод 7 складається з пластмасового корпуса - трубки, дном якої є спеціальна плівка – іонселективна мембрана, яка здатна пропускати тільки іони. Усередину корпуса поміщена проволока, а сам корпус заповнено спеціальним приелектродним водним розчином з концентрацією 10,1 г/л і 0,37 г/л. Наявність спеціальної іонселективної мембрани на іони забезпечує вимірювання у розчині тільки концентрації солей азотної кислоти, тобто нітратів.

Якщо описані допоміжний і вимірювальний електроди підключити до приладу спеціальним кабелем і занурити у склянку 6 з розчином солі азотної кислоти, то утвориться так званий електрохімічний ланцюг, про який йшла мова вище, і прилад покаже концентрацію нітратів у розчині.

Перед використанням приладу для проведення вимірювань його слід відкалібрувати, використовуючи спеціально підготовлені калібрувальні розчини, які містять наперед відомі концентрації нітратів. Мета калібрування - добитися того, щоб індикатор перетворювача приладу показував безпосередньо ту концентрацію нітратів, яка міститься у розчині.