ВЕРСТАТІВ ІЗ ЧПК

Автоматизація обробки деталей у дрібносерійному й серійному виробництві - це створення автоматичних ліній, дільниць і цілих виробництв із верстатів з ЧПК.

Розвиток верстатів з ЧПК призвело до створення верстатів з автоматичною зміною інструментів при розміщенні їх у барабанному або ланцюговому магазині верстата, тому що магазини верстатів мають обмежений об'єм, то для обробки різних складних деталей такі верстати рекомендується зв'язувати в комплексні лінії транспортними пристроями для інструмента, а також для заготовок і деталей. У зоні розвантаження-завантаження комплексно-комплексно-автоматизованих дільниць розміщають заготовки в спеціальній тарі або розміщають і встановлюють складні по конструкції заготовки на пристосування супутники. Потім заготовки направляють в автоматизований склад.

Оброблена на будь-якому верстаті дільниці деталь або партія деталей відправляються в автоматизований склад, а заготовки нової партії деталей або однієї деталі направляються зі складу до верстата. При такій системі організації автоматизованої дільниці не потрібна синхронізація за часом виконання окремих операцій обробки. Кожен верстат на дільниці працює, як автономна одиниця, а деталі, що накопичуються між операціями, зберігаються в автоматизованому складі, займаючи відповідну кількість комірок. Подібні системи універсальні й можуть застосовуватися в одиничному, дрібносерійному й серійному виробництвах.

Робочі верстатники обслуговують один, або кілька верстатів, здійснюючи зміну деталей на верстаті, спостереження за правильністю обробки й вчасно повідомляючи про необхідність зміни деталі, або партії деталей. Сигнал про закінчення обробки посилає з пульта, наявного біля кожного робочого місця.

Керування комплексно-комплексно-автоматизованими дільницями може здійснюватися трьома способами. У першому випадку біля кожного верстата із ЧПК передбачається система ЧПК, для якої на одну перфострічку записано кілька програм. Це дозволяє при переході на обробку іншої деталі не міняти перфострічку, а автоматично відшукувати потрібну програму.

У другому випадку в кожної системи ЧПК є запам'ятовувальний пристрій малого обсягу, для зберігання невеликої кількості (близько трьох) керуючих програм, що вводять із центрального пристрою, який зчитує.

У третьому випадку, варіант найбільш автоматизований і являє собою ЧПК-ЕВМ.

Автоматизовані дільниці верстатів із ЧПК займають проміжне положення по продуктивності й гнучкості між автоматичними лініями зі спеціальних верстатів і багатоцільових верстатів із ЧПК, являючись найбільш ефективними для дрібно- і средньосерійного виробництв.

Взаємозалежне автоматичне обладнання з верстатів із ЧПК підрозділяється на типи.

1. Автоматична лінія з верстатів із ЧПК - сукупність верстатів із ЧПК, установлених у порядку проходження деталями операцій технологічного процесу, завантаження, розвантаження й міжопераційне переміщення оброблюваних деталей від верстата до верстата здійснює автоматична транспортна система з ПК, що включає накопичувач первинного завантаження, зміна інструмента автоматизована, роботою всього обладнання управляє єдина програма.