Такт випуску деталей

 

При проектуванні технологічного процесу механічної обробки деталей потокового виробництва, поточно-масового і поточно-серійного - насамперед повинен бути визначений такт випуску деталей з поточної лінії, тобто проміжок часу, через який виходять із поточної лінії готові деталі. Величина такту випуску в поточно-масовому виробництві визначається за формулою:

, хв (2.3)

де, — дійсне річне (розрахункове) число годин роботи одного верстата в годинниках;

— число робочих змін;

— кількість деталей одного найменування підметів обробці в рік у даній потоковій лінії (річна програма).

Якщо такт у перемінно-потоковій лінії для деталей різних найменувань повинен бути однаковим, то величина такту визначається за формулою:

(2.4)

де, — кількість деталей різних найменувань, які оброблюються протягом року на даній лінії;

— коефіцієнт, що враховує витрати часу на переналагодження лінії з одного найменування на інше ().

Якщо на перемінно-потоковій лінії обробка деталей різних найменувань буде з різним тактом, то розраховувати такт роботи треба окремо для кожного найменування деталі, виходячи з фонду часу, у плині якого повинна бути оброблена дана партія.

При поточно-масовому й поточно-серійному виробництві повинна бути досягнута синхронізація операцій, тобто Приведення операційного часу у відповідність із прийнятою величиною такту, що необхідно для створення безперервного потоку. Для цього весь процес обробки розподіляється на окремі операції, по можливості однакові за часом (але не більше величини такту).

Синхронізація досягається технологічними й організаційними заходами:

· Поділ операцій;

· Застосування оптимальних режимів різання;

· Максимальне скорочення допоміжного часу;

· Одночасна обробка декількох деталей.