Тема 20. Захист права власності

Практичне заняття:Захист права власності

Навчальна мета заняття: на практичному занятті студент повинен засвоїти питання поняття та виду захисту права власності. Знати цивільно-правові способи захисту цивільного права. Знати загальні положення про вендикаційний та негаторний позови.

 

Час проведення - 4 год. Місце проведення навчальна аудиторія

 

Навчальні питання:

1. Поняття захисту права власності.

2. Речово-правові способи захисту права власності.

3. Витребування майна власника із чужого незаконного володіння

(віндикаційний позов).

4. Захист прав власності від порушень, не пов’язаних із позбавленням володіння (негаторний позов).

5. Зобов’язально-правові та інші способи захисту права власності.

Додаткові питання:

1. Витребування майна власником від добросовісного набувача.

2. Розрахунки при витребуванні речей із незаконного володіння.

3. Виключення майна з опису та звільнення від арешту.

4. Відшкодування шкоди заподіяної речам власника.

5. Недійсність актів, що порушують право власності.

6. Дії органів внутрішніх справ із захисту права власника при порушенні права.

Теми для рефератів:

1. Визнання права власності.

2. Неюрисдикційні форми захисту права власності.

 

Відповідаючи на питання перше необхідно розкрити поняття захисту права власності. Вказати основні засади захисту права власності та розкрити їх суть. Навести розмежування термінів «охорона» та «захист».

Відповідаючи на питання друге необхідно проаналізувати речово-правові способи захисту права власності: віндикаційний позов; негаторний позов; позови у спорах стосовно майна, що є спільною власністю; позов про визнання права власності; позов про виключення майна із опису і звільнення з-під арешту.

Відповідаючи на питання третє необхідно проаналізувати такий речово-правовий спосіб захисту права власності як витребування майна власника із чужого незаконного володіння (віндикаційний позов). Вказати на підстави, за яких віндикаційний позов може бути подано до суду. Дайте загальну характеристику суб’єктному складу.

Відповідаючи на питання четверте необхідно проаналізувати такий речово-правовий спосіб захисту права власності як захист прав власності від порушень, не пов’язаних із позбавленням володіння (негаторний позов). Вказати на підстави подачі негаторного позову до суду. Дайте визначення негаторного позову. Вкажіть на специфіку негаторного позову.

Відповідаючи на питання п’яте необхідно проаналізувати зобов’язально-правові (позов кредитора про відшкодування йому збитків, завданих невиконанням чи неналежним виконанням боржником свого обов’язку; позов кредитора до боржника про повернення речі, яка була надана по договору у тимчасове користування; позов про відшкодування шкоди, завданої майну власника тощо) та інші способи захисту права власності (визнання правочину недійсним; позови до публічної влади (Н., визнання недійсними правових актів, які порушують право власності). розкрийте зміст зобов’язально-правових та інших способів захисту права власності.

НОРМАТИВНІ АКТИ ТА Література:

1. Конституція України http://rada.gov.ua/

2. Цивільний кодекс України http://rada.gov.ua/

3. Господарський кодекс України http://rada.gov.ua/

4. Митний кодекс України http://rada.gov.ua/

5. Житловий кодекс України http://rada.gov.ua/

6. Земельний кодекс України http://rada.gov.ua/

7. Сімейний кодекс України http://rada.gov.ua/

8. ЗУ Про нотаріат від 02.09.93. № 3425 - ХІІ / http://rada.gov.ua/

9. Президент України; Указ Про заходи щодо посилення захисту права власності вiд 12.02.2007 № 103/2007 http://rada.gov.ua/

ЛІТЕРАТУРА:

1. Цивільне право України. Частина перша: Підручник.- Х.: Право, 2000.- 368 c

2. Цивільне та сімейне право України у запитаннях та відповідях: Навчальний посібник.- Х.: Одіссей, 2002.- 640 c

3. Автаева Н. Е., Волошин Н. П. Гражданско-правовая защита социалис-тической собственности. — М.: Юрид. лит., 1974.

4. Венедиктов А. В. Гражданско-правовая охрана социалистической собственности. — М.: Юрид. лит., 1954.

5. Захист власності фізичних та юридичних осіб в Європейському суді з прав людини / В. Рум'янцева // Право України. — 2004. — N 5. — С. 38-40.

6. Проблеми гарантій охорони права власності на землю в Україні / О. Вівчаренко // Право України. — 2003. — N 12. — С. 88-93.

7. Особливості цивільно-правової охорони та захисту прав на житло / М. Галянтич // Право України. — 2007. — N 7. — С. 98-102.

8. Щодо охорони права спільної власності в нотаріальному процесі / С. Фурса, Є. Фурса // Право України. — 1999. — N 3. — С. 80-84.

9. Присяжнюк Т., Мірошник О. Захист права власності у Європейському правовому просторі // Право України. – 2001. - № 8. – С.68.

10. Панченко М. Форми самозахисту приватної власності у цивільному праві України // Підприємництво господарство і право. - 2007. - № 1

11. Болокан І. Засоби захисту права власності підприємців у недоговірних зобов’язаннях // Підприємництво господарство і право. - 2006. - № 12

12. Литовченко В. Судовий захист права власності на новостворені та реконструйовані об’єкти нерухомості: постановка проблеми // Підприємництво господарство і право. - 2009. - № 5. –С. 41 - 45.

 

Хід проведення заняття: