Тема № 21: Речові права на чуже майно

Практичне заняття:Речові права на чуже майно

Навчальна мета заняття: на практичному занятті студент повинен засвоїти питання окремі види речових прав на чуже майно. Знати питання право володіння чужим майном як речове право; суб’єкти та об’єкти володіння; виникнення володіння та його припинення. Знати зміст речових прав на чуже майно.

Час проведення - 2 год. Місце проведення навчальна аудиторія

 

Навчальні питання:

1. Поняття, види та зміст речових прав на чуже майно.

2. Право володіння чужим майном як речове право.

3. Виникнення володіння та його припинення.

4. Іпотека та притримання.

5. Захист володіння майном.

6. Право користування чужим майном як речове право (сервітут).

7. Суперфіцій як речове право на чуже майно.

8. Емфітевзис як речове право на чуже майно.

Додаткові питання:

1. Підстави виникнення та припинення сервітуту.

2. Захист від порушення права користування чужим майном.

3. Особливості здійснення суперфіцію та емфітевзису.

Теми для рефератів:

1. Вплив римського приватного права на становлення інституту речового права на чуже майно.

2. Історичний досвід закріплення речових прав на чуже майно у інших країнах світу.

 

Відповідаючи на перше питання необхідно дати визначення речових прав на чуже майно. Назвати види речових прав на чуже майно. Розкрити зміст речових прав на чуже майно.

Відповідаючи на питання друге необхідно дати визначення фактичного володіння та права володіння чужим майном як речового права. Розкрити зміст права володіння чужим майном як речового права.

Відповідаючи на питання третє необхідно назвати підстави виникнення володіння та його припинення. Окремо охарактеризувати кожну таку підставу.

Відповідаючи на питання четверте необхідно розкрити поняття іпотека та при тримання. Проаналізувати нормативно-правові акти, що регулюють зазначені правовідносини. Встановити підстави виникнення та припинення іпотеки та притримання.

Відповідаючи на питання п’яте необхідно дати визначення захисту володіння майном. Проаналізуйте норми ЦК України, зокрема, ст. 388 ЦК України. Назвіть випадки коли закон передбачає захист права володіння добросовісного незаконного володільця.

Відповідаючи на шосте питання необхідно дати визначення права користування чужим майном як речового права (сервітут). Вказати на історичні передумови виникнення сервітуту. Назвати та проаналізувати види сервітуту. Встановити підстави виникнення та припинення сервітуту.

Відповідаючи на питання сьому необхідно дати визначення суперфіцію як речового права на чуже майно. Встановити підстави його виникнення та припинення. Дати загальну характеристику суперфіцію та його захисту.

Відповідаючи на питання восьме необхідно дати визначення емфітевзису як речового права на чуже майно. Встановити підстави його виникнення та припинення. Дати загальну характеристику емфітевзису та його захисту.

нормативні акти та Література:

1. Конституція України

2. Цивільний кодекс України

3. Господарський кодекс України

4. Вищий господарський суд; Постанова, Справа вiд 14.03.2007 № 13-04/1008 Про усунення перешкод в користуванні земельним сервітутом

ЛІТЕРАТУРА:

1. Право володіння чужим майном в системі цивільного права / Г. Харченко // Право України. — 2006. — N 3. — С. 43-46.

2. Обмеження прав осіб щодо володіння, користування, розпорядження майном / Є. Мічурін // Право України. — 2006. — N 12. — С. 103-108.

3. Підходи до обмежень майнових прав осіб у радянський період: теоретико-правовий аналіз / Є. Мічурін // Право України. — 2007. — N 2. — С. 141-146.

4. Володіння за новим Цивільним кодексом України / М. Мельник // Право України. — 2004. — N 1. — С. 91-94.

5. Михайленко О. Інститут володіння: постановка проблеми // Право України. — 2002. — N 9. — С.124.

6. Мічурін Є. Обмеження майнових прав фізичних осіб у Давньому Римі // Підприємництво господарство і право. - 2007. - № 2

7. Мічурін Є. Співвідношення обмежень майнових та особистих немайнових прав фізичних осіб // Підприємництво господарство і право. - 2007. - № 10

 

Хід проведення заняття: