Структура доповіді на захисті

У структурному відношенні доповідь можна поділити на три частини, які складаються із рубрик, кожна з яких являє собою самостійний смисловий блок, хоча в цілому вони логічно взаємопов'язані і представляють єдність.

Студент готує доповідь заздалегідь. Доповідь необхідно вивчити напам'ять або майже напам'ять. Її час становить 10 хв. Краще скласти доповідь на 1 - 2 хв. коротшу.

Можна рекомендувати так розподілити час доповіді:

■ Актуальність, мета та задачі роботи, об'єкт і предмет захисту, матеріали дослідження, наукова новизна та значення роботи (1,5-2 хв.).

■ Характеристика району досліджень, методи досліджень - 1 хв.:

■ Результати та аналіз отриманих результатів - 5 хв.

■ Стислі висновки роботи та пропозиції - 1 хв.

До тексту доповіді додають додаткові матеріали (схеми, таблиці, графіки, діаграми і т.д.), які необхідні для доказу висунутих положень, зроблених висновків і запропонованих рекомендацій.

Коли текст виступу на захист роботи складено, необхідно написати письмові відповіді на зауваження, які містяться в рецензії. Письмова підготовка відповідей необхідна для того, щоб під час захисту зайві хвилювання не могли завадити правильно та спокійно відповідати на них.

У випадку згоди з рецензентом можливі відповіді типу: «Із чим не можна погодитися...», «Вказані недоліки можуть бути виправлені...» або «Я згодний з тим, що...», «Зауваження по роботі досить справедливі...». У випадку незгоди із зауваженнями рецензента, можна заперечувати таким чином: «Я дозволю не погодитися з ...», «У зв'язку із зауваженням хотілося б звернути увагу присутніх на таке...», «Це питання залишається відкритим...», «Факти доводять, що...», «Із зауваженнями не можна погодитися, оскільки...», «Думаю, що це не стосується теми нашого дослідження...».

Відповіді мають бути чіткими і добре аргументованими. Якщо можливі посилання на текст роботи, то слід їх робити. Це надає відповідям переконливості.

Особливу увагу слід звернути на підготовку таблиць, графіків та схем, що містять у собі найбільш значущі результати виконаної студентом роботи. Вони оформлюються таким чином, щоб усі присутні могли без ускладнень бачити деталі графіків і цифри, що на них зображені.

Слід також враховувати і таке питання, як вибір одягу, це важливо для доповідача. Елегантність, підтягнутість слугує гарному враженню на членів ДЕК і присутніх на захисті.

 

ПУБЛІЧНИЙ ЗАХИСТ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ (проекту)

Захист відбувається на засіданні ДЕК, публічно. Він проходить в обстановці високої вимогливості, принциповості та дотримання наукового етикету.

Засідання ДЕК починається з того, що головуючий оголошує про захист роботи, вказуючи її назву, прізвище, ім'я, по-батькові автора, наукового керівника та рецензента. Далі слово для повідомлення надається самому авторові роботи. Свій виступ він будує на основі вільного викладу раніше підготовленого конспекту доповіді, яка має продемонструвати високий рівень підготовки, ерудицію і здатність доступно викласти результати проведеної роботи. Дуже важливо, щоб мова доповідача була науковою, ясною, грамотною, впевненою та переконливою, гарно аргументованою за змістом, що робить її зрозумілою.

Промова має бути виразною, що залежить від темпу, гучності та інтонації. Не припускається порушення норм літературної мови, зокрема вживання неправильних наголосів.

Автор роботи доповідає за кафедрою, звертаючи увагу на об'єкти, відображені на плакатах та рисунках.

Після виступу надається слово науковому керівнику, у разі його відсутності головуючий зачитує відзив. Члени ДЕК і особи, запрошені на захист в усній формі можуть ставити запитання із проблем роботи, методів досліджень, уточнювати результати і т.д.

У відповіді на поставлені запитання необхідно торкатися суті справи. Автору роботи слід виявити скромність в оцінці результатів своєї роботи і тактовність до тих, хто ставить запитання. Перш ніж відповідати на запитання, необхідно його вислухати, а при потребі й перепитати або навіть записати. Слід враховувати, що чітка, логічна, аргументована відповідь на попереднє питання може виключити наступне.

Інколи виникають нижче наведені ситуації:

• питання зрозуміле і Ви даєте на нього відповідь;

• питання не зрозуміле. Тоді слід попросити уточнити або повторити його, потім відповісти на нього;

• питання зрозуміле, але відповісти на нього ви не можете, у цьому випадку можливі вислови: «Це не входило в завдання даної роботи...», «Це виходить за рамки теми, що нами вивчалась...», «Це питання не розглядалось, на жаль, нами (вказується причина)...», тощо.

Далі надається слово рецензентові (при його відсутності - зачитує рецензію головуючий).

Після закінчення дискусії за бажанням автора роботи йому надається заключне слово, після якого можна вважати, що основна частина процедури захисту завершена.

На закритому засіданні ДЕК підводяться підсумки захисту і приймається рішення про його оцінку («відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно»). Це рішення приймається простою більшістю голосів членів комісії, що беруть участь у засіданні. При рівному числі голосів, голос Голови є вирішальним.

Далі голова ДЕК оголошує присутнім їх оцінки, повідомляє, що кожному хто захистився, присвоєно кваліфікаційний рівень бакалавра.

 

Додаток А

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства освіти і науки,

молоді та спорту України

29 березня 2012 рокц № 384

Форма № Н-9.01

 

(повне найменування вищого навчального закладу)

Факультет______________________________________________________________________

Кафедра, циклова комісія_________________________________________________________

Освітньо-кваліфікаційний рівень___________________________________________________

Напрям підготовки_______________________________________________________________

(шифр і назва)

Спеціальність___________________________________________________________________

(шифр і назва)

 

Затверджую:

Завідувач кафедри, голова циклової комісії

______________ Мальцева І.А.

«_____»______________201_ р.

 

Завдання

на дипломний проект (роботу) студенту

 

(прізвище ім’я по батькові)

1. Тема проекту (роботи) ______________________________________________________________

керівник проекту (роботи)______________________________________________________________

(прізвище ім’я по батькові, науковій ступінь, вчене звання)

затверджені наказом вищого навчального закладу від «____» ____________________20___року №

 

2. Строк подання студентом студентом проекту (роботи)____________________________________

3. Вихідні дані до проекту (роботи)______________________________________________________ ________________________________________________________________________________________

4. Зміст розрахунково-пояснювальної записки (перелік питань, які потрібно розобити) _____________________________________________________________________________________

5. Перелік графічного матеріал (з точним зазначенням обов’язкових креслень)____________________________________________________________________________

1. Керівник дипломного проекту - ____________________________________ __________________________________________________________________
6.Консультанти розділів проекту (роботи)

 

Розділ Прізвище, ініціали та посада консультанта Підпис, дата
Завдання видав Завдання прийняв
       
       

 

7. Дата видачі завдання _________________________________________________________________